Yaz okulu ile ilk kez geçen sene tanıştık. Çok planlarımda olan bir şey değildi ama çalışan bir anne olarak şartlarım beni ani olarak bu karara yönlendirmişti. Önceleri biraz endişem vardı, yoğun bir okul döneminden sonra kızımın bu yaz okulu konusuna nasıl bakacağından pek de emin değildim. Ama onunla konuşup seçenekleri sunduğumuzda, onun da istekli görünmesi beni biraz rahatlattı ve onu spor ağırlıklı olan bir yaz okuluna yazdırdım. Spor yoğunluklu olmasını kendisi tercih etmişti. Özellikle yüzmeyi çok istiyordu.

Kampın ilk günü çok tedirgindim, kampın sonuna kadar bu isteğinin devam edip etmeyeceğini bilmiyordum çünkü. İlk günün sonunda okuldan almaya gittiğimde onu zor eve getirdim diyebilirim. O kadar çok eğlenmişti ki; yeni arkadaşlar edinmişti, yeni öğretmenleri ile hemen sıcak bir bağ kurmuştu. Ve ben, o gün ilk kez yaz okullarının önemine daha çok inanmaya başladım. Okulun bir dönemi 15 gündü ve kampın sonunda kızımdan “ben diğer döneme de gitmek istiyorum” sözünü duyduğumda çok da şaşırmamıştım.

Yaşıtlarım bilir, bizim çocukluğumuzda böyle şeyler pek yoktu ve koca bir yaz tatilini evde geçirmeye çalışırdık. Havalar da sıcak olunca akşama kadar evden dışarı çıkamaz, kendi kurguladığımız oyunlarla zaman geçirirdik. O zamanlar çok fazla televizyon alışkanlığı da yoktu, tablet ve bilgisayardan ise eser yoktu zaten. Öyle olunca evde veya dışarıda daha çok oynardık. Ben bunun da çok önemli olduğunu düşünüyorum. Çocuğun evde kendi başına bazı fikirler üretebilmesi için bu zamana ve bu can sıkıntısına ihtiyacı var.  Ama bildiğiniz gibi artık teknoloji heryerde ve çocuklarımızı tabletlerin ve bilgisayarların başından zor koparıyoruz. Bu noktada bu zamanlarda yaz kamplarının da çok önemli katkısı olduğunu düşünüyorum.  Yaz okullarının, bir çocuğun sosyalleşmesinde ve sağlıklı iletişim kurmasında çok büyük katkıları da oluyor.

Yaz okullarının seçiminde, çocuğunuzun isteyeceği bir programın tercih edilmesi ise çok önemli. Geçen sene yaz kampları ile ilgili bilgi alırken Yaren’in de isteyeceği bir program olmasını çok istemiştim. Ona iki seçenek sunmuştum. Biri bilim ağırlıklı bir programdı diğeri de spor ve yüzme ağırlıklı. Yüzmek istiyorum, spor yapmak istiyorum deyince spor ağırlıklı olan yaz okulunu seçmiştik.  Burada anne ve babaların tercihleri değil çocukların tercihlerinin önemli olduğunu düşünüyorum.  Yaz okulunun kapsamının önce onunla paylaşılması ve eğer istiyorsa dahil edilmesi onun programdan daha zevk almasını sağlayacaktır.

Ebeveynlerin katılabildiği programlar da çok güzel oluyor ve eğer imkanınız varsa bu tür programlar da tercih edilebilir. O zaman çocuklarınızla birlikte çok güzel kaliteli bir zaman geçirme şansınız da olacaktır.

Çocuğunuzun yaratıcılığını geliştiren, doğayla iç içe olmasını sağlayan, sosyal ilişkilerini geliştiren, tarihi ve kültürel değerleri keşfetmesini sağlayan, el becerilerini, düşünme ve tasarlama becerilerini geliştiren programları tercih edin. Yeni şeyler öğrenebileceği, keşfedebileceği ortamlarda bulunmak çocuğunuza çok önemli katkılar sağlayacaktır.

Ancak şunu da söylemeliyim ki, Çocuğunuzun tüm yaz tatilini de yaz okullarıyla işgal etmeyin. Çocuğun evinde de geçireceği serbest zaman çok önemlidir. Tablete ve bilgisayara bağımlı olmadan ailesi ile birlikte evde ve doğada  birlikte zaman geçirmesi de çok önemlidir.

 

Yazar Hakkında

admin

Yorum Yaz