Mecburi eğitime ara verilmeden Sifigu’daki son yaratıcı yazarlık atölyemde çocuklar hikaye küplerini kullanarak kendi hikayelerini yazdılar. Aslında ilk önce hepsinin bir araya gelip tek bir hikaye oluşturmalarını istemiştim ama bu sefer herkes kendi hikayesini yazmak istedi. Onları kırmadım ve kendi kurgularını oluşturmalarına izin verdim.

O gün gruptaki tek kız öğrencim olan sevgili Nursena, “Çiğdem öğretmenim, ben şiir yazabilir miyim” diye sordu, ben de “Elbette, harika olur” dedim. Ağaçlarla ilgili bir şiir yazdı güzel Nursena.:) Şiirin tamamını aşağıda sizlerle paylaşıyorum. Okurken gözlerim doldu, özellikle yaşadığımız şu zor günlerde çok anlamlı bir şiir. Çünkü doğaya zarar verdikçe insanoğlunun başına gelebilecek tehlikeler son bulmayacak. Özellikle Corono Virüs vakasının temel nedenlerinden birinin de, ormanları yok ettikçe insanların vahşi hayvanlarla daha çok iç içe yaşamaya başlaması olduğunu bilim insanları sürekli tekrarlıyor. Bu yüzden Nursena’nın mesajı çok önemli.

Gruptaki diğer erkek öğrencilerim de biraz daha aksiyon içerikli hikayeler yazdılar:)  Coronovirüs gündemde yeni yeni yerini alırken onların da hikâyelerinde daha çok bu konu vardı. Daha sonrasında güzel öğrencilerim dijital ortamda Canva programını kullanmasını öğrenerek kendi hikayelerinin kapak tasarımlarını da hazırladılar.

Atölyeden ayrılırken onlara bir sözüm vardı, hikayelerinin kapaklarını da çıktı alıp, onlara hikayelerini bir çıktı olarak verecektim. Sonrasında okullar tatil olunca ve uzaktan eğitime geçilince tekrar bir araya gelemedik. Sözüm baki çocuklar.

Atölyeden en çok hatırladığım şey ise birlikte çok gülmüştük ve eğlenmiştik. Kapak tasarımlarını yaparlarken de çok heyecanlıydılar. Hepsini çok özledim. Yazmaktan, üretmekten asla vazgeçmeyin sevgili çocuklar.

Benim Güzel Ağacım

Tohumum var ekerim
Fidan olur çiçeğim
Büyüyüp ağaç olacak
Ormanlar oluşacak.

Ağacım çok büyük
Çok küçüktü eskiden
Ellerime sığardı
O büyük ağacım.

Ağaçların değerini anlayın
Dünya yok olacak
Şu halinize bakın,
Ağaçları kırın siz,
Şu ana bakın.

Sonra uyarmadın deme,
Bu güzel ağacı
Yazık demeden vurun siz
Sonra ödersiniz bedelini
Ağaç olmasın diyin siz.

Nursena Balcı

Yazar Hakkında

admin

Yorum Yaz