Geçen hafta Elbistan’da Şeker Ortaokulu tarafından gerçekleşen TÜBİTAK destekli Bilim Şenliğinde Sifigu ekibi olarak bulunduk. Bilim şenliklerini çok seviyorum çünkü meraklı çocuklarla ve meraklı yetişkinlerle buluşma imkanınız oluyor. 🙂 En güzel tarafı da bu meraklı gözlerle ve zihinlerle buluşmak, onlarla bilim hakkında sohbet etmek. Bizim standımızın yanında mum ışığı ile yazılar yazan öğrenciler vardı. Pek çok şey yazdılar 🙂 Günün sonunda onların yazdıklarına bakmak istediğimde, “Bilimi Seviyoruz, “Bilim Candır“, “TÜBİTAK Candır” gibi yazılar da gördüm ve çok duygulandım.  Bana da iki yazıyı hediye ettiler 🙂

Evet, çocuklarımız çok haklı, bilim gerçekten de candır. Ve çocuklarımız da bunun en önemli bir parçasıdır. Sadece onlar değil biz yetişkinler için de öyle. Yetişkinler olarak en önemli görevimiz de bu konuda çocuklarımızı desteklemek, onlara fırsatları elimizden geldiğinvce sunmaktır. Her sohbetimde, eğitimde ve seminerlerimde söylüyorum; Yaratıcı, yenilikçi düşünmek doğuştan gelen bir özellik değildir, bu sizin potansiyeliniz. Sadece kullanıp kullanmadığınız, geliştirip geliştirmediğiniz ile ilgilidir. Geçenlerde okuduğum bir kitapta yazar, yaratıcı düşünme becerisini şekerli kahve içmeye benzetmişti.  Kendinize bir fincan kahve koyduğunuzu ve kahvenize de bir parça şeker döktüğünüzü hayal edin  Kahvenizi dudaklarınıza götürürsünüz; ama kahve size halen şekersiz gibi gelir. Çünkü şekeri karıştırmayı unutmuşsunuzdur. Yaratıcılığınız da kahvenin dibine çökmüş olan şeker gibidir. Kahvenizi karıştırarak, şekeri kahvenin her yerine yaymanız gerekir.

Bilim şenliklerini de bu yüzden seviyorum. Yenilikçi düşünmeyi destekliyor, meraklı zihinleri bir araya getiriyor. Unutmayın ki, ne kadar çok meraklı zihin buluşursa kadar çok da yeni projeler ve fikirler üretilir.

Elbistan Bilim Şenliğinde emeği geçen herkese teşekkürler..

 

Yazar Hakkında

admin

Yorum Yaz