Öğrenmenin yaşı yok elbette, ben de her gün yeni bir şeyler öğreniyorum. 🙂  Son günlerde yeni keşfettiğim bir şey de Kuru Hünnap oldu. Aslında Hünnap meyvesini bir iki yıldır biliyordum ve mevsiminde de tüketmeye çalışıyordum. Tadını çok sevdiğim bir meyvedir. Fakat kurusunun da olduğunu yeni öğrendim. Geçenlerde bir aktara gitmiştim ve başka bir şey alırken bir kavanozun içindeki kırmızımsı şeyler dikkatimi çekti, üzerinde “Kuru Hünnap” yazılı olduğunu görünce şaşırdım. Denemek için de biraz aldım ve 10 gündür falan da kuru hünnap tüketiyorum. 🙂 Çayın yanında çok güzel oluyor, tavsiye ederim. Canınız tatlı birşeyler çektiğinde bence kuru hünnap yiyin, tatlı isteğinizi bastırıyor.

Yediğim şeyin faydası nedir?, kalorisi nedir? diye de bir araştırma yapmayı ihmal etmedim tabi ki. Meğer ne kadar çok faydası varmış. Tam bir eczane diyebilirim, birçok hastalığa iyi geliyor.

Ben aldığım notları sizlerle de paylaşayım. Belki çoğunuz biliyordur ama bilmeyenlere yeni bilgi, bilenlere de bir ara hatırlatma olur belki. 🙂

Öncelikle Hünnap ile ilgili öğrendiğim yeni şeyler;

*Ülkemizde Hünnap yetiştiriciliği son zamanlarda başlamış.

*Esas ana yurdu Çin olan hünnap, Çin ve Kore’de geleneksel olarak tıp ve ilaç alanında kullanılmaktadır. Bu yönü ile batı ülkelerinde de popüler olan hünnap, antioksidan özelliği başta olmak üzere, sağlık için birçok yönden faydalı olabilmektedir.

*Çin ve Kore bölgelerinde stresi azalttığına inanılan hünnabın, aynı zamanda daha birçok hastalığa iyi geldiğine inanılmaktadır.

*Kaynatarak da içilebiliyor ve reçeli de yapılabiliyor. (Ben hiç denemedim)

*İştah açıcı olarak da kullanılırmış

*Kurutulmuş hünnap, C vitamini ve fosfordan zengin kalorisi düşük bir besindir

*5 adet hünnap 1 porsiyon meyve olarak tüketilebilir. 48 Kcalidir. ( Bu önemli bir bilgi 🙂

Hünnap’ın Yararları ise;

*C vitamini deposudur

*İshale iyi gelir

*İçindeki kalsiyum kemiklerin gelişimine destek verir

*Meyve aynı zamanda potasyum içerdiğinden yüksek kan basıncını düşürmeye yardımcı olur. Meyvenin düşük sodyum içeriği az tuzlu diyet yapması gereken insanlar için sağlıklı bir seçimdir.

*Geleneksel Çin tıbbında hünnap meyvesinin meme kanseri tedavisinde kullanıldığı bilinmektedir.

*Hünnap meyvesi niasin (B3 vitamini) zenginliği sayesinde kan dolaşımını geliştirir

*Anemi tedavisinde kullanılabiliyor.

*Lösemiye sebep olan kanserli tümörlerin çoğalmasını engeller,

*Cildi korur, ciltteki kırışıklıkları azaltır, kuru ciltleri besler ve güneş yanıklarının yanmasını dindirir.

*İnsomnia ile kaygı ve endişe halini yatıştırır

*Kolestrolü dengeler,

*Sindirim sistemini düzenler, Özellikle kabızlık ve diğer bazı sindirim problemleri yaşayan kişilerde, sindirimi hızlandıran ve kolaylaştıran hünnap meyvesi, doğal bir müshildir.

*Sinir sistemini korur,

*Kilo kontrolüne yardımcı olur,

*Kanser riskini azaltır

*Yaraların iyileşmesine yardımcı olur.

*Vücuda yerleşmiş olan serbest radikaller ile mücadele eden anti-oksidan bileşenler, hünnabın içeriğinde bol miktarda bulunduğu için, ideal bir detoks meyvesidir.

*Oldukça basit bir meyve olan hünnap, çok düşük miktarda kalori içermesine rağmen, inanılmaz büyük miktarlarda enerji sağlayan bir meyvedir. Yorgunluk ve halsizlik gibi durumlar ile mücadele eden hünnap, enerjinizi yükseltmenize yardımcı olur.

Her şeyin çok tüketilmesinde sakıncalar olduğu gibi Hünnap meyvesinin de aşırı tüketiminde zararlar var.

*Fruktoz içerdiği için fazla şeker alımı olabilir

*Hazımsızlık ve mide problemleri yaratabilir

*Ameliyat öncesinde 2 hafta öncesinden hünnap tüketimini kesmek gerekirmiş, Anestezi ilaçları ile etkileşime girebiliyormuş.

*Diş sağlığını olumsuz etkileyebilir.

*Diabet hastaları da çok tüketmemelidir.

Hamile ev emziren kadınlarda yan etkileri görülmemiş. Dozunda tüketildiğinde güvenilir bir meyve olduğu belirtiliyor. Kaynaklarda yazan bilgi böyleydi.

Bilgileri bulduğum kaynaklar da aşağıdaki linkler. Google’da “hünnap, “kuru hünnap” yazınca bir çok kaynak çıkıyor.  🙂  Belki siz de başka kaynaklar bulabilirsiniz.

Yararlandığım Kaynaklar:

http://www.bilgiustam.com/hunnap-meyvesinin-faydalari-nelerdir/

https://www.eyorumlar.com/hunnap-meyvesinin-faydalari-ve-zararlari-nelerdir/

https://www.diyetkolik.com/kac-kalori/kurutulmus-hunnap/

http://evdesifa.com/hunnapin-faydalari-nelerdir/

 

Yazar Hakkında

admin

Yorum Yaz