Bundan iki gün önce internette Sayın Mustafa Koç’un kalp krizi geçirip hastaneye kaldırıldığını okuduğumda “Dayan, pes etme” dedim kendi içimden. Kendisi ile hayatımda hiç karşılaşmadım ve şahsen hiç tanışmadık. Ama bu ülkenin ekonomisine önemli katkılar sağlayan bir holdingin başında bulunan bir kişi olarak hem kendisini hem de Koç Ailesini hep takdir ettim ve takip ettim.

Öldüğü haberini aldığımda ise çok üzüldüm. Bazı kişiler vardır hiç tanımazsınız, ömrünüzde hiç konuşmamışsınızdr, karşı karşıya bile gelmemişsinizdir ama vefat haberini aldığınızda, sanki en yakınınızı kaybetmiş gibi çok üzülürsünüz. Mustafa KOÇ’un ölüm haberi de benim için böyle oldu.

Ne gariptir ki, bundan bir ay önce Sayın Ali KOÇ’u rüyamda görmüştüm. Rüyamda, Ali Bey kalabalık bir ortamdaydı ve çok üzgündü. Sabah kalktığımda kendi kendime konuştum, Ali KOÇ’u rüyamda görmeme kendim de şaşmıştım. Kendisini sadece televizyonda birkaç kez görmüştüm ve sadece ismen tanıdığım bir kişiydi. Kendi rüyama anlam verememiştim. Bugün televizyonda cenaze törenini izlerken bu gördüğüm rüya birden aklıma geldi.

Yaklaşık 13 yıldır üniversite-sanayi işbirliği çalışmaları içerisindeyim. Bu nedenle sanayi ile hep iç içe oldum. KOÇ HOLDİNG, herkesin örnek aldığı bir büyük bir kurumdu. Bu ülkede girişimciliğin gelişmesine önemli katkıları oldu. Örneğin, Türkiye’den Dünya Fikri Haklar Örgütü’ne yapılan uluslararası patent başvurularının üçte birinden fazlasına Arçelik A.Ş sahiptir. 2015 yılında da yine ulusal patent başvurularında en çok patent başvurusu yapan şirket de yine Arçelik olmuştur. Koç Holding çatısı altında bulunan tüm firmalar Ar-Ge çalışmalarına her zaman önem vermiştir. Bundan dolayı, ülkemizde Ar-Ge nin gelişmesine katkı sağlayan önemli kurumlardan biridir.

Üretim sektöründe gösterdikleri başarılar her zaman örnek alındı. Koç Holding de her zaman üniversite-sanayi işbirliğini önemsedi ve her zaman üniversitelerden destek aldı. Bugün haberlerde KOÇ Holding de  100.000 kişiden fazla kişinin çalıştığını öğrendim. Bu kadar kişiye istihdam sağlayan,ve kariyer sağlayan bir şirketi yönetmek gerçekten çok emek isteyen bir iş.  Bir kişinin baktığı bir aileyi dikkate alırsanız, Bu sayıyı en az 3 ile çarptığınızda 300.000 den fazla insana ekmek sağlayan bir kurum. Bu çok ama çok önemli bir emek.

Üretmek zor bir iştir. Girişimcilik her zaman zordur ama üretimin olduğu her girişim daha da bir zordur. Bunu başarıyla gerçekleştiren kurumları çok önemsiyorum. Koç Holding Kurumu da bunu başarıyla gerçekleştiren bir kurum.

Ben Mustafa Bey’in hep sevilen ve sayılan bir insan olduğunu duymuştum, okumuştum. Bugün cenaze törenini izlerken,  onu tanıyan tanımayan tüm o insanları gördüğümde sevilen bir işadamı olduğunu bir kez daha anladım. Kendisine Allah’tan rahmet diliyorum, mekanı cennet olsun.

Kendisi ile ilgili bilmediğim bir şey de kitap yazdığı bilgisi oldu. Bunu ilk kez ölümünden sonra öğrendim ve kendi cahilliğime kızdım. 3 tane kitap yazmış. Mutlaka kitaplarını okuyacağım.

Umarım ülkemizde böylesine başarılı işadamları yetişir, her daim bu ülkeye önemli katkılar sağlar.

 

Yazar Hakkında

admin

Yorum Yaz