2014 yılının sonunda kadın girişimcilerimizin saklı kalmış girişimcilik hikâyelerini buradan paylaşmak için yola çıkmıştım. İlk yazımı da 22 Eylül 2014 tarihinde “Kadın Girişimcilerimizin Saklı Kalmış Girişimcilik Hikayeleri” başlığı altında yayınlamıştım.

Çalışma hayatımda, ilgilendiğim alanlardan biri de girişimcilik olunca, bu konuya çok değer veriyorum. İşim gereği pek çok girişimci ile bir araya geliyoruz, projeler üretiyoruz ve mentorluk desteği veriyoruz. Her birinde dinlediğim hikâye beni ayrıca etkiliyor. Özellikle kadın girişimciler oldu mu onlara daha bir hayranlık duyuyorum çünkü onların cesareti daha özel benim için.

Etrafımda ise pek çok tanıdığım kadın girişimci olunca, neden bu hikâyeleri paylaşmayayım diye düşünmüş ve böylece ilk adımı atmıştım. Yakından tanıdığım ve çok sevdiğim üç kadının girişimcilik hikâyelerini paylaştım buradan.

Güllü’nün Ev Yemekleri

Nazar Tuhafiye’nin Doğuşu

Pembe Bulutlar Organizasyon Evi

Sonra ne oldu derseniz, biraz yoğunluk, biraz da hikâyelerini paylaşmayı istediğim tanıdıklarımın meşguliyetleri ve bana hikâyelerini iletememeleri nedeni ile ben bir ara vermek zorunda kaldım.

Ama bu çalışmaya hep devam etmek istedim ve bu nedenle de yeniden kolları sıvadım. Sadece tanıdığım kadın girişimciler değil de, hiç tanımadığım ve bir girişimcilik hikâyesi olan (başarılı/ya da başarısız) o cesaretli kadınlara da ulaşabilirim aslında diye düşündüm.

Her girişimcilik deneyiminin altında bir hikâye vardır. O hikâyede yaşanmışlıklar, deneyimler, sahip olunan bilgiler, başarılar, başarısızlıklar, korkular, mutlu anlar ya da umutsuzluğa kapılan dakikalar vardır. Ama her girişimcide ortak bir nokta vardır ki o da “Cesaret”

Özellikler kadın girişimcilerde bu cesaretin daha anlamlı olduğunu düşünüyorum.

Özellikle Teknolojik Kadın Girişimcilere ayrı bir hayranlığım var. Teknoloji Üreten, Ar-Ge Yapan ve Teknolojik İş Fikirlerini Hayata Geçiren Kadın Girişimciler..

Sevgili Kadın Girişimciler, peki buradan hikâyenizi paylaşmaya var mısınız?

Girişimci olmak isteyenlere deneyimlerinizi ve önerilerinizi aktarmak ister misiniz?

Bir girişimcilik hikâyesinin başka girişimcilik hikâyelerinin oluşmasına ışık tutacağına inanıyorum. Sizin hikayeniz bir başka girişimci olmak isteyen ama bir türlü o ilk adımı atamayan kişilere ilham verebilecektir. Bu nedenle de paylaşımların önemli olduğunu düşünüyorum.

Aşağıdaki soruları kendinize de sorarak bana paylaşımlarınızı iletebilirseniz ben de buradan sizin hikâyenizi paylaşabilirim

  • Girişimci olma fikri ilk ne zaman ve nasıl ortaya çıktı ? Sizi girişimciliğe iten en güçlü neden neydi ?
  • Müşterilerinize sunduğunuz hizmetler, ürünler neler ? Bu hizmetlere sizin  sağladığınız farklılıklar neler ?  Ve neden bu iş fikri ?
  • Hangi Zorluklarla Karşılaştınız? Nasıl aştınız? Ya da nasıl pes ettiniz?
  • Hayatta bazen izlediğimiz bir film, okuduğumuz bir kitap ya da dinlediğimiz bir hikaye bize bazı adımları attırabilir. Sizin girişimcilik hikayenize adım atmanızda böyle bir etken oldu mu.?
  • Bir kadın girişimci olarak, girişimci olmaya aday kadınlarımıza verebileceğiniz en önemli tavsiyeler ve püf noktalar neler?

Bu soruların cevaplarını içeren girişimcilik hikâyenizi muhendisanne@gmail.com adresine iletebilirsiniz.

Eğer mümkün olursa her hafta bir kadın girişimcimizin hikâyesini paylaşmak istiyorum.

Daha önce de söylediğim gibi.. Bazı hikâyeler bize bir adım attırır…. Kim bilir belki de buradan paylaşacağım bir hikâye, başka bir kişinin hikâyesine öncülük eder, ilk adıma itici bir güç olur, O zaman ne mutlu bana.. 🙂

Yazar Hakkında

admin

Yorum Yaz