Benim ilk girişimcilik hikâyem üniversite yıllarımda başlamıştı. Aileden uzakta hiç bilmediğin bir şehirde okumaya çalışmak zordu ve maddi yönden de desteğe ihtiyacım vardı.

Tanıdığım bir arkadaşım Oriflame’nin satış temsilcisiydi ve ilk kez bu konu hakkında bilgiyi ondan edinmiştim. Aslında onun maddi açıdan bir desteğe ihtiyacı yoktu ve bu işi sadece zevk aldığı için yaptığını söylemişti. Müşteriler katalogdan ürünleri seçiyordu ve o da seçilen ürünleri sipariş ediyor, belli bir teslimat noktasından teslim alıyordu. Bir keresinde koliyi almaya beraber gitmiştik ve gelen paketi alıp içindeki ürünleri kontrol etmesinden bu işi çok keyifle yaptığını anlamıştım.  İşin ilk temel noktasının bu olduğunu o zaman kavramıştım. Yaptığınız işi zevkle yapmak.

Sonrasında arkadaşım bana işin özünü, kurallarını ve bu sisteme nasıl kayıt olacağımı anlattı. Müşterileri nasıl bulabileceğim ve ürünleri onlara nasıl sunabileceğim konusunda bana yol gösterdi. Ama en önemli konu şuydu ki o da satışını yapacağımız ürünleri çok iyi tanımak. Ürünlerimi çok iyi tanımam gerekiyordu ki doğru kişilere doğru ürünleri tavsiye edebileyim. Özellikle biz kadınlar çok iyi biliriz ki cildimiz bizim her şeyimizdir ve bir ürün satın alırken ondan çok şey bekleriz. Bazen bir ürüne hiç ummadığımız kadar para da yatırabiliriz. Bu nedenle önce ürünleri ve bunun dışında ürünlere uygun cilt tiplerini de öğrenmem gerekiyordu. Bu aşamada şu iki hususu öğrenmiştim; birincisi girişiminizde ne satıyorsanız ya da ne üretiyorsanız daha doğrusu girişiminizdeki temel ürün ya da hizmet ne ise onu çok iyi bilmeniz gerektiğiydi. Çok iyi bileceksiniz çünkü karşınızdaki müşteri bu bilgiye sahip olduğunuzu düşünerek bir seçim yapacak. Diğer husus ise bir işe başlarken mutlaka bu konuda bir deneyimli kişiden deneyim paylaşımı yapmak. Arkadaşımın deneyimleri, bana aktardığı bilgiler ve tavsiyeleri bana yol göstermişti.

Üyeliğimi tamamlamıştım ve ben de artık ben de bir Oriflame satış temsilciydim. Tek bir hedefim vardı o da okul süresi boyunca masraflarımı çıkartabilmek ve aileme destek olabilmek. Bunun ötesinde bir hedef koymadım kendime çünkü bunun ötesindeki hedeflerim çok daha farklıydı. Buradaki bir önemli temel nokta da bu aslında. İşe başlarken kendinize bir hedef koymak. Bir yıl sonra ve 3 yıl sonra nerede olmayı planlıyorsunuz?  Benim hedefim okul süresince masraflarımı karşılamaktı. Bu işle ilgili daha uzun vadeli bir planım yoktu çünkü uzun vadeli planlarım başkaydı. Okulu bitirince kendi mesleğimi yapmayı planlıyordum.

Ürünlerle ilgili numunelerim ve kataloglarım geldiğinde çok heyecanlıydım. Satış yapmaya başlayacaktım, hedef kitlem öncelikli olarak bayanlardı zaten kız yurdunda kaldığım için hedef kitleme ulaşmamda hiç bir sıkıntım yoktu. Erkekler için de ürünler vardı ama ilk aşama hedef kitlem olarak bayanları seçtim. İşe başlarken hedef kitlenin seçimi çok önemli, satış ve pazarlama stratejinizi belirlemede en önemli unsur bu çünkü.

Daha sonra satış için ürünlerimi tanıtmaya başladım. Elimde katalog ile kantine iniyor ve oturduğum masada gelen öğrencilere katalog göstermeye çalışıyordum. Çevremdeki arkadaşlardan yardım istedim, okul ve oda arkadaşlarına bilgi vermelerini rica etim. Eğer makyaj ve bakım ürünleri almak isterlerse benim bu işi yaptığımı iletmelerini istedim. Kısacası ilk yaptığım şey satış kanallarımı oluşturmak ve kendimi tanıtmaktı. Sonrasında da ilk siparişlerimi almaya başladım.

Satışlar iyi gitmeye başlamıştı ama alacakların tahsilinde bazı sıkıntılara yaşayacağımı anladım. Hedef kitlem öğrenciydi, zaten paraları yoktu ve belirli dönemlerde ellerine nakit geçiyordu. Bu nedenle benden taksitle ürün isteyenlere hayır demedim. Birinci taksidi ürünlerin tesliminde diğer taksidi ise belirli bir zaman sonunda almayı kabul ettim. Riski vardı ama satış yapmak zorundaydım.

Böylece dört yıllık üniversite hayatım boyunca bu işi sürdürmeye devam ettim. Çoğu zaman masraflarımı da gayet iyi karşıladım. Ama en önemlisi bana çok iyi bir satış deneyimi ve girişimcilik hikâyesi kazandırdı.

Çok uzun zamandır üniversite – sanayi işbirliği alanında çalışan bir kişi olarak girişimcilerle hep bir arada oldum. Pek çok başarı hikâyesine yakından tanık oldum ve yeri geldiğinde birlikte çalıştığımız zamanlar da oldu.

Bu süreçte elde ettiğim deneyim ve kendi girişimcilik hikâyemden girişimci adaylarına ve girişimcilere şunları söyleyebilirim;

Yapacağınız iş size keyif versin

Yapacağınız işi, ürününüzü iyi bilin.

Etrafınızda deneyimli kişiler olsun, mutlaka bilgi paylaşımı yapın

Hedef kitle seçimi önemli

Hedeflerinizi belirleyin. Bunlar zamanla değişebilir ama ilk yola çıktığınızda en azında bir yıllık bir hedefiniz olsun

Yazar Hakkında

admin

Yorum Yaz