Kadın girişimci adaylarıyla yaptığım sohbetlerde konu genelde çocuk konusuna geliyor. Anne olmanın verdiği sorumluluklar elbetteki bazı kararları almamızda etkiliyor. Bu çok normal ve bu duyguyu iyi biliyorum, çünkü ben de bir anneyim ve girişimciyim.

Özellikle çocukların yaşları küçük olduğunda ve sizin bakımınıza daha çok ihtiyaç olduğunda şartlar biraz daha zorlaşıyor tabii. Büyüdükçe, eğitimleri başladıkça sorunlar ve ihtiyaçlar azalmıyor, sadece şekil değiştiriyor. Durum böyle olunca da girişimci olma hayali olan pek çok kadın ya bu hayalinden tamamen vazgeçiyor ya da başka bir bahara erteliyor.

Ama unutmayın ki, engeller ertelendikçe değil çözüldükçe ortadan kalkar. Bundan dolayı da olaya belki farklı açılardan bakmak gerekiyor.

Peki neler yapabiliriz?

1) Önce İş Fikrinize Ve Bu Fikri Hayata Geçirebileceğinize İnanın.

Çok klasik bir söylem ama doğruluğu da çok yüksek. Neye inanırsanız onu yaparsınız ve inandığınız kadar varsınız. Önce yapabileceğinize inandığınız ve kendinize güvendiğiniz bir iş fikrini bulun (Bknz: Kadın Girişimci Adayları İçin: İş Fikirlerini Nasıl Buluruz? ) ve daha sonra da bu işin altından kalkabileceğinize inanın. İlk adım en önemli ve en güçlü adımdır.

2) Destek Almaya Çalışın

Hayatta bazen şartlar bizi yalnız bırakabiliyor ve çocuklarımızla tek başımıza ilgilenmek zorunda kalıyoruz. Ama bazen o kadar çok kendimizi süper kadın, süper anne rolüne kaptırıyoruz ki, çevremizdeki olası yardım kaynaklarını da görmüyoruz. Belki çok yakın bir arkadaş, belki uzaktan bir akraba, ya da en yakın komşunuz; size belirli zamanlarda ve belirli konularda destek sağlayabilir. Elinize bir kağıt kalem alın ve çevrenizdeki güven duyabileceğiniz bu tür insanların bir listesini çıkarın. Her bir ismin yanına ondan hangi desteği isteyebileceğinizi de not düşün. Göreceksiniz ki aslında çok da yalnız değilsiniz. Eğer ailenizde ve yakın çevrenizde size destek sağlayan insanlar varsa, eşiniz bu konudaki en büyük destekçiniz ise zaten çok şanslısınız ve bu şansı değerlendirmek de sadece sizin elinizde.

3) Hayallerinizi, Fikirlerinizi Çocuklarınızla Paylaşın.

Çocuklar aslında sandığımızdan çok daha güçlüler. Onlarla girişimcilik hayallerinizi paylaşın ve hatta işbirliği yapın. Belirli bir yaşa geldiklerinde bazı konuları daha iyi anlayabiliyorlar ve büyük bir destek de veriyorlar. Ben iş fikrimi kızımla paylaştım ve birlikte hayaller kurduk. Bir kitap evi kurma hayalimiz var ileride. Bu kitapevinin ismini bulma konusunda bana yardım etti kızım. Zaman zaman dışarıda gezerken bir boş dükkan görse hemen “Anne bak burası harika olurdu bizim için” diyor. Yani çoğu zaman benim aklımdan çıksa bile kızım benim hayalimi daha doğrusu hayalimizi hiç unutmuyor. İleride kısmet olursa inşallah kitapevi açma hayalimizi birlikte gerçekleştireceğiz. Ve benim en büyük yardımcım da kızım olacak bunu biliyorum.

4) İşyerinizde Çocuğunuz İçin Gerekli Ortamı Yaratın

İş fikrinizi hayata geçireceğiniz mekan oldukça önemli tabi. Belki bir ofis, belki bir dükkan belki de bir mağaza. Eğer evinizin dışında farklı bir mekanda işinizi yapacaksınız çocuklarınız için onlara uygun bir alan yaratabilirsiniz. Okula giden çocuğunuz için okul çıkışı gelip hem dinlenebileceği hem de dersini yapabileceği bir alan, ya da bebeğiniz için hem uyuyabileceği hem de oyun oynayabileceği güvenilir bir alan gibi. Eğer çalışma ortamınız ev olacaksa işlerinizi buna göre organize edebilirsiniz. Siz evde çalışırken çocuğunuzla ilgilenebilecek ve size destek olabilecek yardımcı bulabilirsiniz. Ya da size hem işinizde hem de evde yardım edecek asistanlar bulabilirsiniz. Böyle destek sağlayan çok üniversite öğrencisi var. Onlar için de ek gelir kaynağı oluyor, hem okuyup hem çalışıyorlar.

5) Girişimci Annelerin Hikayelerinden Örnek Alın

Yaşanmış hikayeler en güzel dersi verir bize. Pek çok kadın girişimci var hem anne olan hem de işini en başarılı bir şekilde kurup büyüten. Gerek yabancı gerekse kendi ülkemizde olan bu başarı hikayelerini okuyun takip edin. Hatta çevrenizde bildiğiniz tanıdıklarınız varsa onlardan mentorluk desteği alın. Tavsiyelerini dinleyin ve zorlukları nasıl aştıklarını öğrenin. Girişimcilikte mentorluk desteği çok önemlidir.

6) Kadın Girişimcileri Destekleyen Yapılardan Destek Alın

Aslında ülkemizde kadın girişimcileri destekleyen çok önemli yapılar var. Örneğin Türkiye genelinde oldukça önemli projelere imza atmış KAGİDER (Kadın Girişimciler Derneği). Sosyal medyadan ve internet sitesinden mutlaka takip edin. Zaman zaman düzenledikleri etkinliklere ve projelere katılım sağlayın ve onlardan destek alın. Yine ayrıca bulunduğunuz ilde mutlaka kadın girişimciliği destekleyen dernekler ve yapılar vardır. Bu yapılara ulaşın ve onlardan destek isteyin.

Hayalinizden asla vazgeçmeyin. Unutmayın ki çocuklarımıza da örnek oluyoruz yaptıklarımızla. Biz hayalimizin peşinden gidersek onlar da bunu yapacaktır.  🙂 

Yazar Hakkında

admin

Yorum Yaz