STEM artık ülkemizde de çok konuşuluyor. Kısaca yeniden tanımlamak gerekirse; STEM Science (Fen), Technology (Teknoloji), Engineering (Mühendislik) ve Mathematics (Matematik) kelimelerinin birleşiminden oluşuyor. STEM’in temelinde yaratıcılık, merak, farklı yönlerden problem çözme teknikleri yatıyor. Burada esas olan Matematiği ya da Fen Bilimlerini hayatın içinde birebir kullanmak, mühendislik anlayışını ilkokuldan itibaren çocuklara verebilmek. Ezber yerine birebir bilgileri deneyimlemek ve öğrenmek.

STEM, okul ve okul dışı aktiviteleri kapsıyor. Bundan dolayı okulun dışında evde de çocuklarla yapabileceğiniz pek çok STEM etkinliği söz konusu. Bununla ilgili daha detaylı bir yazı yazacağım ve bu konu ile ilgili kendi görüş ve deneyimlerimi de paylaşacağım ama bugün size evde yapılabilecek STEM aktivitelerine örnek olarak Balkabağı ile yapılabilecek çalışma örneklerini derlemek istedim. Araştırma yaparken karşılaştığım bazı kaynakları toparladım ve aşağıda sizlerle paylaşmak istiyorum.

Bildiğiniz gibi kış mevsimine geçtik, bu mevsimin temel sebzelerinden biri olan balkabağı ile de STEM bazlı hangi etkinlikler yapılabilir diye kısa bir araştırma yaptığımda aşağıdaki etkinlik önerilerini içeren linklerle karşılaştım. Hepsini teker teker anlatmam burada zor olabilir, bu nedenle sizlere direkt olarak kaynakların linklerini iletiyorum. Kaynaklar İngilizce  ama yabancı dil konusunda sıkıntı çekebilecekler için resimler de çok güzel açıklama yapıyor.

Kısaca özetlemek gerekirse; Genel olarak balkabağı ile hem sanatsal hem de bilimsel yönden pek çok etkinlik yapılabilir. Örneğin; bir volkanın patlaması olayının anlatılması, bir balkabağının nasıl yetiştiği bilgisinin aktarılması, balkabağının içinin ve dışının büyüteçle incelenmesi, ışıklandırma çalışmaları, tohumlarının incelenmesi, farklı boyamalar ve resimlerin yapılması gibi pek çok etkinlik yapılabilir.  Örnekler aşağıda 🙂

pumpkin-volcano

rotting-pumpkin

bubble-science-with-pumpkins

learning-about-pumpkins

simple-toddler-science-fizzing-pumpkin-patches

halloween-pumpkins-with-squishy-circuits

colorful-pumpkin-seed-fall-art

building-structures-candy-pumpkins

paper-plate-pumpkins-3-different-skill-levels

pumpkin-thanksgiving-crafts-kids

pumpkin-math-geo-pumpkin

pumpkin-math-and-engineering-challenge

5-little-pumpkins-preschool-stem-activities

pumpkin-investigation-tray-fall-science-activity

pumpkin-science-experiemnts

pumpkins

pumpkin-stem-project-potato-clock-kit

rotting-pumpkin

smelly-pumpkin-experiment-decomposition

 

 

Yazar Hakkında

admin

Yorum Yaz