Çocuklarla gerçekleştirdiğim inovasyon atölyelerinde projelerin çoğunluğu bir araba ile ilgili oluyor :). Yeni bir araç tasarımı, daha hızlı, daha güçlü, ve süper özellikleri olan araçlar. Ve onlara hep söylediğim bir şey var; “sizler de üretebilirsiniz, sizler de yapabilirsiniz”.

Bir öğrencim atölyenin sonunda elinde çizimleri ile giderken sormuştu bana, “şimdi biz bunları üretebilir miyiz öğretmenim?” Ben de ona, “Elbette, neden olmasın, büyüdüğünüzde bu projelerinizi hayata geçirebilirsiniz, bunun için çok çalışın” demiştim.

Bir süredir Türkiye’nin Yerli Otomobil projesi olan TOGG22 ile ilgili gelişmeleri takip ediyor ve yorumları okuyorum. Bu ülkenin bir evladı, bir çalışanı, bir mühendisi, inovatif bir nesil yetiştirmek için çaba gösteren bir eğitmeni ve bir ebeveyn olarak öncelikle bu projenin beni çok mutlu ettiğini ve umutlandırdığını söylemek isterim. Elbette önemli olan devam etmek ve bu bir başlangıç.

Tasarımının yabancılar tarafından yapılmış olmasını çok eleştirenler de oldu. Burada söylemek istediğim, inovasyonda takım çalışmasının, farklı zenginliklerin ve kaynakların bir araya gelip, işbirliği yapılmasının çok ama çok önemli olduğu. Ve bu arada ben tasarımını çok beğendim 🙂

Bir arkadaşım ile Almanya’da çalıştığı firma hakkında konuşuyorduk, firmanın inovatif projeleri üzerine sohbet ederken ona firmada çalışan ekibi sormuştum; “Çiğdem, ekipte Hintli de var, Amerikalı da var, Türk de var Alman da var” demişti. Önemli olan güçleri bir araya getirmek. Ve kimse birbirinden daha zeki daha akıllı değil.

Eleştiriler de önemli çünkü yapılan yapıcı eleştiriler ve yorumlar bir projeye güç verir, yön verir, zenginlik katar.

Yolun açık olsun TOGG22 ve güzel ülkem.

Biliyorum ki, istersek ve çalışırsak biz daha pek çok teknolojiyi üretebiliriz.

Yazar Hakkında

admin

Yorum Yaz