Merhaba arkadaşlar ben Yaren, bugün sizlere okuduğum bir kitabı anlatacağım. Adı “Okuyan Ayı” ve çok güzel bir kitap. Bu kitabı bana mektup arkadaşım Berkin gönderdi. Ona çok teşekkür ediyorum.

Şimdi kitabımız şöyle, ben size kısaca anlatacağım. Başlayalım o zaman. Bir deli hakan varmış bir de akıllı hakan varmış. Deli hakan herkese çok kızan birisiymiş. Akıllı hakan ise çok nazikmiş. Deli hakan her savaşı kazandıktan sonra bir tören düzenlermiş. Ve herkes katılmak zorundaymış. Gelmeyene çok ağır bir ceza verilirmiş. Bir gün akıllı hakan, deli hakana mektup yollamış. Mektupta şöyle diyormuş. Sayın komşum size bir hediye göndereceğim. Demiş. Deli hakan ona kötü bir hediye göndereceğini zannetmiş. Akıllı hakana savaş açmış. Akıllı hakan 3 soytarısına şöyle demiş: “Gidin deli hakanın yanına kendimizi nasıl affettirebiliriz acaba? Diye sorun bakalım.” Üç soytarı gitmişler deli hakanın yanına ve şöyle demişler: “Yüce hakanım bize savaş açmayın” demiş birinci soytarı. Deli hakan şöyle demiş: “Tamam size savaş açmam ama bir şartım var. Bu ayıya bir haftada okuma ve yazma öğreteceksiniz” demiş. İkinci Soytarı: “Tamam yüce hakanım, bu ayıya bir haftada okuma yazma öğreteceğiz” demiş.

Birinci gün ayının önüne bir kitap ve bir kavanoz bal koymuşlar. Balı sayfalara dökmüşler. Ayı sayfaları çevirip balları yemiş. Öyle günler geçip gitmiş. Gün gelmiş ayının önüne bir kitap koymuşlar. Ama kitabın içine bal dökmemişler. Ayı sayfaları çevirip durmuş içinde bal göremeyince ayı sayfaları çevirmeye devam etmiş. Ayı içinden şöyle diyormuş: “Belki son sayfada bal bulurum” diyormuş. Ayı sayfaları çevirirken biraz mırıldanıyormuş. Deli hakan: “Bu kitap neyce?” Üçüncü soytarı şöyle demiş: “Yüce hakanım bu kitap ayıca” demiş. Deli hakan: “Sizden çok etkilendim. Size savaş açmayacağım. Ama bir daha ki sefere affetmem ona göre.” demiş. Üçüncü soytarı hemen askerlere ve akıllı hakana haber vermişler. Akıllı hakan 3 soytarıya şöyle demiş: “Siz artık benim gözümde soytarı değilsiniz”. Üç asker çok mutlu olmuşlar. Akıllı hakan şöyle demiş: “Artık asker olduğunuza göre bu madalyaları hak ettiniz”. Üç asker artık bambaşka bir hayat yaşıyorlarmış.

Evet, arkadaşlar kitabımız böyleydi. Çok güzeldi bence ve okumanızı öneririm. Hepinizi çok seviyorum.

                                                                                  HOŞÇAKALIN

22549692_10214050296429105_5548105575459416211_n

Yazar Hakkında

admin

Yorum Yaz