Günün sonunda kafamda bitmemiş işlerin bende yarattığı rahatsızlığı nasıl tarif etsem bilmiyorum. Bir nevi çöp kutusu gibi beynim. Bir sürü notlar ve düşünceler var, yapmalıyım dediğim ama daha yapamadığım şeyler var. Çocuğunuz ya da çocuklarınız varsa, bir de üstüne çalışan bir insansanız, ailenin diğer üyelerinin sorumluluğu da sizin üstünüzdeyse, kadınsanız ve yapılacak onlarca ev işi varsa, sosyal projelerde görev alan bir gönüllü iseniz ve yapacağınız projeler varsa bu yapılacaklar işleri çoktur elbette.  Kişiye göre bu tarif ve işlerin sayısı değişebilir.

Her zaman bir listem vardır benim; YAPILACAKLAR LİSTESİ… Yapacaklarımı yazarım bu listeye ve tamamlanan her bir iş için de üstüne bir çizgi çekerim. Her çizgi beni rahatlatır ve mutlu eder. Tamamlanmanın verdiği hazzı yaşamak müthiş bir şey.

Tamamladıkça yapasınız gelir, zihinde yer açılan alanlara yeni fikirler yerleşir.

Boşalan çöp kutusu gibi bir şeydir bu. Çöpler atılmış, sizi rahatsız eden kötü koku gitmiştir yani.

Geçmiş listelerime zaman zaman bakarım, üstü çizilmemişler varsa hemen neden? diye sorgularım ve o işle ilgili artık yapılacak bir şey kalmamışsa, vazgeçtiğim bir şeyse, başkası benim adıma zaten yapmışsa yine üstüne bir çizik atarım.

Bir ara farklı yazılımlar denedim bu liste işinde defter ve kalemi çok seviyorum.

Siz de kafanızdakileri mutlaka not alın bir yere. Ya bir tahta, ya bir defter, ya da bir bilgisayar programı, hiç fark etmez. Araçlar size özgün olsun. Yapacaklarınızı belirleyip, tamamlanan her bir iş için üstüne bir çizik atın, ya da en sevdiğiniz renkle boyayın. Ya da bir tik işareti ya da gülen bir yüz kondurun.

Her ne yapıyorsanız yapın tamamladıklarınızla beyninizi boşaltın. Boşaltın ki yeni düşüncelere yer açılsın. Tamamlanan işlerin verdiği seratonin hormonu ile o mutluluk anı yaşayın. 🙂

Hiç denemediyseniz böyle birşey, hemen altını çizdiklerimden bir söz paylaşayım sizinle;

Başlamak İçin En Uygun Zamanı Beklersen Hiç Başlayamayabilirsin. Şimdi, Hemen Başla!”   – Aldous Huxley

Bugün bu yazıyı yazmak vardı listemde, yazdım gitti, çizdim gitti. Bir keyif kahvesi içmeye o zaman. 🙂

 

Yazar Hakkında

admin

Yorum Yaz