Şimdiye kadar eşim ve benim bir türlü başarılı olamadığımız konulardan biri de kızımızın geceleri yanımıza gelme konusu oldu. Ne yaptık ne ettikse bir türlü başaramadık, her seferinde gecenin ilerleyen saatlerinde kızımız yanımıza geliyordu. Zaman zaman pes ettik, hatta  kabul ettik, bir süre sonra kendi vazgeçer herhalde dedik. Ama biz kabul ettikçe kızım elbette daha çok benimsedi. Yani bizim kabullenişimiz büyük bir hataydı.

Zaman zaman yeni başlangıçlar denedik, bir gün gelmediyse ertesi gün mutlaka “korkuyorum” diyerek yanımıza geldi. Bir yerde okuduğum bir makalede, prematüre doğan ve uzun süre kuvözde kalan bebeklerin büyüdüklerinde yalnız yatmak istemedikleri, anne babaların yanında yatmak istedikleri ile ilgili bir bilgi okumuştum, bu bilgiyi okuyunca da çok bir zorlama yapmak istemedim. Ama elbette çözülmesi gereken bir konu olduğunuz düşünüyoruz  çünkü artık 9 yaşına geldi. Arası sıra gelmesi sorun değil de bunun her gün gerçekleşmesi çok da iyi olmuyor.

Geçen hafta youtube da takipçisi olduğum videolarını severek ilgiyle takip ettiğim Barış Özcan’ın Zinciri Kırma isimli videosunu izlediğimde “işte budur!” dedim kendimce. Bu metodu hem kendim için, bazı hedeflerimi gerçekleştirmek, için uygulayacaktım ama en önemlisi de kızımın bu alışkanlığını değiştirmek için uygulayacaktım.

Barış Özcan’ın Videosunu izlediğinizde detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz ama ben kısaca size özetleyeyim;

Zinciri Kırma Metodu aslında uygulaması çok kolay bir yöntem. Önce kendinize bir hedef belirliyorsunuz ve o hedef için bir şeyler yapmaya başlıyorsunuz. Yaptığınız her bir gün için takvimde o günün üzerine kocaman bir çarpı  koyuyorsunuz. Her gün için bunu yaptığınızda ve çarpıları attığınızda kocaman bir zincir oluşuyor. Ve bu zinciri asla kırmamaya çalışıyorsunuz.

Ben kendim için birkaç tane hedef ve takvim belirledim. Çarpılarımı atmaya da başladım. 🙂 Örneğin her gün mutlaka 10.000 adım atılacak, her gün 30 dakika yazı yazılacak gibi.

Bu hedefler size göre değişebilir; her gün 30 dakika kitap okumak, her gün 2 litre su içmek, her gün spor yapmak vb. gibi.

Kızımın konusuna gelince, ona önce yeni bir yöntem bulduğumu anlattım ve videoyu beraber izledik. Kızıma, “Ben kendimle ilgili bu metodu uygulayacağım bana eşlik eder misin?” diye sordum, heyecanla “Evet anne ben de yapacağım” dedi. Ve böylece “Her gün kendi yatağımda yatmak” hedefini belirledik ve bir takvim hazırladık.

Ve evet, dört gündür yanımıza hiç gelmiyor, çarpıları büyük bir gururla atıyor. 🙂 Zinciri kırmaya hiç niyeti yok. Bir başka hedef daha koydu; her gün en az 10 dakika kitap okumak.

Yani diyeceğim o ki, mutluyum, gururluyum dostlar. 🙂

Bu arada 2017 takvim formatı www.barisozcan.com sitesinde var. Ben kendimce bir format hazırladım.

Yazar Hakkında

admin

Yorum Yaz