Yaratıcı düşünmek ile çok uzun uzun yazıp lafı uzatmak istemiyorum. Bununla ilgili daha önce pek çok şey yazmıştım.

Bknz: Yaratıcı Düşünmeyi Desteklemenin 90+1 yolu

Bknz: Kahve ve Yenilikçi Fikirler

Bknz: Yaratıcılık Bulaşıcıdır, Bulaştırın

Bknz: Yaratıcılığı Nasıl Öldürürüz

Bknz: Farklı Birşeyler Yapmak, Farklı Olmak

Bugün sizlere, hem yetişkinlerin hem de çocukların yaratıcı düşünme gücünü geliştiren bir oyun önerisi paylaşmak istedim. 

Biz kızımla oynadık ve çok keyifliydi. Bu oyunu herkes oynayabilir. Amaç belirli bir sürede kısıtlar olmadan düşünmek. Bu oyun sınırlar olmadan düşünebilme yeteneğini geliştirmeyi hedefliyor.

Aslında oyun bir testten oluşuyor ve bu oyuna 30 Yuvarlak Test oyunu deniyor. Bir kağıda 30 daire çiziyorsunuz, 6×5 ya da 5×6 sıralığında olabilir. Bu size kalmış. Boş bir kağıda elle de çizebilirsiniz, ya da bilgisayarda çizip çıktısını da alabilirsiniz. Hangisi daha kolayınıza geliyorsa.

Aşağıdaki resim gibi düşünün,

inovsyon-sosyal-medya-yaratıcı-düşünme

Belirli bir süre içinde ki bu süre 1 dakika,  bu yuvarlakları elinizden geldiği kadarını bir obje haline getirmeniz gerekiyor.  Mesela, birini bir futbol topuna, birini saate, diğerini bir güneşe gibi. Sizin hayal gücünüze de kalmış. Bu testte önemli olan verilen 1 dakikalık sürede çizdiğiniz objenin sayısı.  Amaç, elinizden geldiği kadar fazla yapmak.

Bu test oyununu aynı şekilde bu yuvarlakların içinde aklınıza gelen serbest resimleri çizerek de yapabilirsiniz. Ama süre yine 1 dakika.  Önemli olan aklınıza gelenler ve 1 dakikalık sürede kaç tane daireyi doldurduğunuz. Hayal gücünüzü zorluyorsunuz.

Bu şekilleri kare olarak da çizip testi yapabilirsiniz..

Çocuklarınızla oynayın inanın hem siz hem de çocuğunuz keyif alacak.  Bizi kızımla çok keyif aldık, ancak ikimizin de çok çalışması gerekiyor.. Sonuçlar pek de iç açıcı değildi.. 🙂

Bu testi ilk olarak ünlü araştırmacı Bob Mckim uygulamış. Mckim, 1960’lı ve 70’li yıllarda yaratıcı düşünme üzerine araştırmalar yapmış bir bilim adamı ve aynı zamanda Stanford Tasarım Programını da yürütmüş. Bu egzersizi öğrencileri ile birlikte yaparmış.


st-annes-college-oxford-preparing-for-your-future-2030-2-638

Bence hiç durmayın hem kendiniz hem de çocuğunuzla birlikte bu oyunu oynayın.. Bakalım hayal gücünüz ne kadar kuvvetli ve ne kadar hızlısınız. 🙂

Yazar Hakkında

admin

Yorum Yaz