Çocukluğumda bayramlar yaklaştığı zaman bizim evde bir koşturma başlardı. Bayramlık kıyafetleri dikme koşturması. 🙂 Annem sevdiği dostları ile birlikte alışverişe çıkar, en uygun maliyetle bizlerin seveceği kumaşları alırdı. Hatta çift yüzlü kullanılan kumaşlar daha çok tercih edilirdi. Aynı kumaştan birkaç tane farklı tasarımla kıyafet dikmek mümkün olabilirdi çünkü. (Optimizasyon ve Tasarım)

Evde boş bir alan tespit edilir (Makerspace) ve tüm araç gereçler bu alana toplanırdı. Tasarım dergileri yerlere açılır, uygun modeller belirlenirdi. Ama asla dergideki ile aynı model üretilmezdi. Annem ve arkadaşları mutlaka bir ekip olarak kendi zihinlerindeki tasarımları yaratırlar ve bu tasarımları hayata geçirirlerdi. (Takım Ruhu ve İnovasyon)

Geçenlerde AnnMarie Thomas’ın yazdığı “Makerler Yaratmak” kitabını okurken her bir sayfada gözümün önüne annem geldi. Maker kimdir, bir maker olmak için hangi özelliklere sahip olmak gerektiğini çok iyi biliyorum. Fakat şimdiye kadar annemi bir maker olarak düşünmek hiç aklıma gelmemişti.

Maker kelime anlamı ile “üreten” demektir. Makerler ellerindeki her türlü malzemeyle projeler üretirler, tasarım yaparlar. İster bir kıyafet dikmek olsun, isterse teknolojik bir ürün olsun, hiç fark etmez. Düşünen, tasarlayan, üreten, geliştiren ve sonra tekrar yeniden üreten kişi bir makerdır.

Makerlar üretmeyi severler, sorumluk alırlar, sosyal projelerde çalışırlar, her an risk almaya hazırdırlar. Hayata hep iyimser bakarlar, pes etmezler ve en önemlisi de meraklıdırlar.

Şimdi oturup annemin geçmişte yaptığı ve halen devam ettiği üretkenliğine ve yukarıda saydığım kişisel özelliklere baktığımda aslında benim annemin de bir maker olduğunu görüyorum. Annem sadece dikiş dikmezdi, evimizdeki arızalı parçaları kendince onarmaya çalışır, yaşanan sorunlara optimum çözümler getirmeye çalışırdı. Halen de öyledir. Bazen öyle fikirler sunar ki, ben nasıl olup da bir mühendis olarak bu aklıma gelmedi derim kendi kendime..

Elindeki kıt kaynaklarla en güzel projeleri ortaya çıkaran, ellerindeki malzemelerle üreten, ürettiğini yeniden kullanan, sürekli geliştiren, mevcudu bozup yeniden üreten canım annem; benim için bir maker.

Siz de bugün annenize bir maker gözü ile bakın. Mutlaka bu özelliğini göreceksiniz. Ya da eğer siz bir anne iseniz kendinize de bu gözlükle bakmaya çalışın. Bakalım neler göreceksiniz:)

 

 

Yazar Hakkında

admin

Yorum Yaz