Bahar yaklaşınca sosyal medyada detoks hikayeleri çok daha fazla konuşulmaya başladı tabii. Pek çok liste var, kendi detoks hikayelerini paylaşanlar var. Ben de yakından takip ediyorum çünkü fiziksel yani beden detoksunu önemsiyorum. Yolları farklı olabilir ama toksinlerden de arınmak gerekiyor.

Fakat arınmaya sadece bedenimizin ihtiyacı yok. Başka şeyler için de detoks yapmak gerekiyor. Üstelik bunun mevsimi de yok. Sinyalleri hissettiğinizde hemen uygulamaya geçmek gerekiyor.

Bunlardan biri de Zihinsel Detoks. Çünkü yediğimiz içtiğimiz şeylerden nasıl bedenimiz kirleniyor ve yoruluyorsa zihnimiz de aynı şekilde gün içinde yaşadıklarımızdan, düşüncelerden, dışarıdan aldığımız ya da kendi içimizde ürettiğimiz negatif enerjiden, kaygılardan, öfke ve nefretlerimizden etkileniyor.

Böyle olunca da zihin detoksunu yapmak şart oluyor. Benim kendi adıma bununla ilgili aldığım en önemli sinyal, aşırı yorgunluk oluyor. Gün içinde kolumu dahi kaldıramadığım, sabah da ölesiye yorgun kalktığım zamanların zihinsel yönden çok karmaşık günler geçirdiğim döneme rastladığını fark ettim. Gün içinde beş saat spor yapsam belki o kadar yorulmam.

Zihinsel detoksu yapacağınız dönemi seçmek tamamen sizin elinizde, belki haftanın bir tam günü, belki sadece akşamları, ya da gün içinde ayıracağınız bir saat. Bunu hangi zamana yayacağınız, hangi periyotlarda uygulayacağınız size bağlı.

Peki zihinsel detoks tam olarak neyi kapsıyor; neler yapabiliriz?

*Negatif düşüncelerden uzaklaşmak

*Kaygıları ve endişeleri bir köşeye asmak

*Çözemeyeceğimiz şeyler için kendimizi hırpalamaktan vazgeçmek

*Fazla yüke hayır demek

*Yoğun programlar altında kalmaktan vazgeçmek

*Dengeli bir iş yükünü benimsemek

*Kendi iç sesinizi dinlemek

*Eğlenmek ve gülmek

*Hayaller kurmak

*Kırgınlıklardan kurtulmak

*Kendini önemsemek, değer vermek

*Öfke ve nefretlerden kurtulmak

*Sevmediklerinizi hayatınızdan çıkarmak

Tüm bunları yapmak için hangi araçları kullanabileceğiniz, hangi yöntemleri izleyeceğiniz de sizin elinizde. Farklı yollar deneyebilirsiniz. Bir komedi filmi izlemek, belki fotoğraf çekmek, ya da sevdiğiniz bir kitapla baş başa geçireceğiniz bir zaman yaratmak. Belki balkonunuzda sade kahvenizi içerken en sevdiğiniz çiçeğinizle konuşmak. Belki de bir konserde çılgınlar gibi şarkılar söylemek. 🙂 Uzun zamandır affedemediğiniz birini affetmek, kırgın olduğunuz bir dostunuzu aramak veya üstünüzdeki iş yükünüzü bir başkasıyla paylaşmak, yardım istemek. Tamamen size kalmış. Size neyin iyi geldiğini, zihninizi o an neyin daha çok meşgul ettiğini kendiniz daha iyi bilirsiniz. Önemli olan zihninizi arındırmaya karar vermek ve bunun için birşeyler yapmak.

Kendimden örnek vermem gerekirse; örneğin 3-4 aydır yaptığım bir şey bana çok iyi geldi. Har hafta bir gün tek başıma sinemaya bir filmi izlemeye gidiyorum. Bazen günün ilk seansı oluyor. Bunun için zaman yaratmaya karar verince bu zamanı kazanabildim. O kadar iyi geliyor ki anlatamam.

Kitapçıları gezmek, yeni kitap keşifleri yapmak bana iyi geliyor, zihnimin arındığını hissediyorum. Kitaplarla başbaşa kaldığım zamanları seviyorum ve önemsiyorum.

Bir favorim de boyama yapmak. Çok iyi bir çizimim yok ama hazır şu çizim kitapları benim gibilere göre tam biçilmiş kaftan oldu. Boyamak ile nasıl bir huzur buluyorum anlatamam.

Yürümek ve koşmak da bana iyi geliyor. Tüm o kötü negatif enerjileri, öfke ve nefretimi yollara akıtıp geliyorum. Sporu kesinlikle öneririm.

Yaptığınız işi severek yapıyorsanız diğer bir ifade ile sevdiğiniz işi yapıyorsanız zihniniz daha az kirleniyor. Ben de işimi severek yapıyorum ve bana çalışmak çok iyi geliyor. Örneğin ben işimle ilgili proje yazarken kendimi çok iyi hissediyorum. Aslında yazmak eylemi bana çok iyi geliyor.

Bir de sosyal medyada çok fazla zaman harcamanın zihnimizi çok gereksiz şeylerle doldurduğuna inanıyorum. Çok fazla bilgi, fotoğraf, olaylar, sözler ve hatta tartışmalar var. Bu dünyanın içine bir girdinizmi çıkamıyorsunuz. Aslında bu çok ayrı bir konu. Bununla ilgili bir yerde Dijital Detoks kavramını duymuştum. Bu çok ayrı bir konu.. Ama gün içinde belirli zamanlarda sosyal medyadan ve hatta cep telefonundan uzak durmak gerekiyor bence.

Her ne yaparsanız yapın önemli değil, ama zaman zaman zihnimizi aşırı yükten kurtarmak gerekiyor. Zihnimiz aşırı yükten kurtulsun ki, yeni düşüncelere, yeni hayallere, yeni güzelliklere yer açılsın.

Ve unutmayın ki, zihin nasılsa beden de öyle oluyor. O yüzden aslında her zaman önceliğimiz Zihin Detoksu olmalı… 🙂

 

 

 

 

Yazar Hakkında

admin

Yorum Yaz