Çok önemsediğim bir konuya başımıza gelen bir olay ile değinmek istedim. Yaklaşık 6 ay önce yaşadığımız bir olayın izlerini halen kızım yaşadığı için de çok üzgünüm. Yazmak yaralarıma merhem gibi geldiği için de bu kanayan yaramı kapatmak için bugün bu yazıyı yazmaya karar verdim.

Belirttiğim gibi bundan tam  6 ay önceydi, kızımı okuldan aldım ve birlikte eve giderken sohbet etmeye başladık. “Bugün nasıl geçti günün” diye sorunca, “aslında çok kötü geçti anne” dedi. Merak ettim tabi hemen neden böyle olduğunu sordum, o da anlatmaya başladı. Bir arkadaşının yakın bir arkadaşının annesinin kendisine “Sen Eziksin” dediğini söyledi. Buna öyle çok üzülmüştü ki “Anne ben gerçekten de eziğim mi?” diye sordu bana. Şaşırdım, şok oldum. Bir insanın ve özellikle bir annenin bir çocuğa “sen eziksin” demesini aklım almamıştı. Kızıma yanlış anlamış olabileceğini, belki bir şaka ya da bir oyun niteliğinde söylemiş olabileceğini söyledim. “Hayır Anne” dedi ve ağlamaya başladı. Ona inanmadığımı düşünmüştü. Ben daha çok üzüldüm tabi ve kendime de çok kızdım. Daha sonra konuyu biraz daha detaylı konuştuk; ona kendisinin bir suçu olmadığını, ezik hiç olmadığını, bunu söyleyen kadının ise çok ama çok hatalı olduğunu anlattım. Konu ise tamamen çocuklar arasındaki arkadaşlıktan kaynaklanan bir kıskanma ve kıskançlık yapan çocuğunun annesine kızımı şikâyet etmesi, bu şikayet üzerine bu annenin gelip duruma müdahale etmesi. Duruma müdahale de bu zaten. Sonra kızımla konuyu kapattık.

Aradan 6 ay geçti, bundan bir iki hafta önce bir kitapçıdan çıkarken kızım, “anne bana o kadın neden ezik dedi, ben ezik bir insan değilim ki” diye söyleyince çok şaşırdım. Aradan 6 ay geçmesine rağmen konuyu unutmamıştı. Çok ama çok kırılmış olduğunu o gün tekrar anladım. Buna çok ama çok üzüldüm.

Olaya tepkimiz, ne yaptığım ve bu kadınla ilgili yorumlarımı ve düşüncelerimi burada paylaşmayacağım. Bu yazıyı bunun için yazmıyorum. Bu olayı sizlerle paylaşıyorum çünkü biz yetişkinlerin davranış ve sözlerinin bir çocuğunun psikolojisini nasıl bozabileceğini kendimce anlatmak istedim. Benim çok önemsediğim bir konu.

Bir annenin bir çocuğa “sen eziksin” demesi kadar çirkin bir şey yok benim nezdinde. Bir çocuğa kızmaya karar verdiğinizde söyleyeceğiniz şeyleri tartmak çok ama çok önemli. Eğer kızmaya niyetliyseniz !!!

Ayrıca, çocukların birbirleriyle olan ilişkilerinde ve oyunlarında yaşanan her türlü küslük ve tartışmaya tüm anne ve babalar müdahale olsaydı bu dünyada barış içinde yaşayan hiçbir ebeveyn kalmazdı. Geriye sadece dostluk ve sevgi içinde oynayan çocuklar kalırdı. Çünkü onlar bir yarım saat küs kalıyorlarsa diğer 3 saat sarmaş dolaş oluyorlar.

Değerli insanlar yetiştirmek için önce biz yetişkinlerin değerli olması gerekiyor. Gerek başka çocuklara gerekse kendi evlatlarımıza söylediğimiz her bir sözün önemi çok ama büyük. Bundan dolayı çok dikkatli olmak gerekiyor. Söylenen sözler çocuklarımızın kişiliklerinde çok büyük izler bırakıyor. Ve bu izler bir ömür boyu onların yaşamlarında etkili oluyor. Birgün yolda bir annenin çocuğuna “gerizekalısın sen” diye bağırdığına şahit olmuştum. Çocuk henüz 6 – 7 yaşındaydı. Çocuğun yere dönük mahzun bakışları beni öylesine etkilemişti ki anlatamam. Bunu söyleyen anne ne kadar olayın farkında bilmiyorum ama o çocuğa söylediği o kelimenin ağırlığı çok ama çok büyük.

Geçen hafta kızımla sabah okula giderken biraz gerildik, yapması gereken bir işi yapmamış ve eksikleriyle okula gidiyordu, bunu da 3.kez yapıyordu.!!! Bu konuda kendisi ile de birkaç kez konuşmamıza rağmen yine aynı şeyi yapmıştı. Kızdım tabi, söylenmeye başladım ama son noktayı da düşüncesizce söyledim. “Çok sorumsuzsun Yaren” dedim. Gözleri hemen doldu. O günümü ne kadar kötü geçirdiğim anlatamam. Nedeni ise kızıma söylediğim “Sorumsuzsun” sözüydü. Çünkü bunu söylememem gerektiğine inanıyorum. Böyle bir etiketlemeyi ona yapmam bana göre yanlıştı. Hata yaptığımı düşündüm ve akşam eve geldiğimde de ondan özür diledim. Sorunu kendi aramızda hallettik 🙂

Hepimiz insanız, hatalarımız olabilir. Ama bir çocuğa söyleyeceklerimizi çok iyi tartmak gerekiyor. Onların kişiliklerine ağır darbe vuracak, onları küçük düşürecek, değersizleştirecek sözlerden kaçınmak gerekiyor.

Yazar Hakkında

admin

2 Yorum var

Yorum Yaz