Mevlana’nın çok güzel bir sözü vardır.

“Kalp Bir Bahçedir, Onda Mutlaka Bir Şeyler Bitecektir. O Halde Güzel Şeyler Ekin ki, Güzel Şeyler  Bitsin”.

Hep şuna inanırım, çocuklarımız da bizim bahçemizdir. Onlara ne verirseniz onu alırsınız.  Anne–baba olmak bu devirde çok daha zor farkındayım, biliyorum ve birebir bu zorlukları da biz de yaşıyoruz. Çocuklarımız bizden ne görürlerse onu öğreniyorlar ve geliştiriyorlar.

Bir çocuğa, “Bir Kardan Adamın Erimemesi İçin Ne Yapmalıyız?”  diye sorduğunuzda göreceksiniz ki size müthiş fikirler üretecektir. Düşünecek ve üretecektir. Çünkü çocuklarımızda bu potansiyel ve yetenek var.

Gelecek nesli bizler yetiştiriyoruz. Daha çok bilimin konuşulduğu, yeni teknolojilerin üretildiği, yeni icatların yapılacağı bir devirde çocuklarımız üretebilirler, icat edebilirler, mucit olabilirler. Başarılı bir sanatçı olabilirler ya da başarılı bir öğretmen, belki de bir girişimci, hiç farketmez. Ne yaparlarsa yapsınlar başarıyla yapmaları ve özgünlük katarak yapmaları çok önemli.  Üreten, tasarlayan, hayal eden, icat eden, yenilik katan bir nesil istiyorsak, sevgiyle ve barışla yaşayacağı bir dünyada yaşamalarını istiyorsak bu bizim elimizde. Onlara vereceklerimiz, öğreteceklerimiz ve göstereceklerimiz çok önemli.

Yukarıda bahsettiğim “Bir Kardan Adamın Erimemesi İçin Ne Yapmalıyız” sorusunu kızıma da sordum. Birkaç fikir söyledi, hem de ilginç fikirler..

Ne dersiniz, bir Yenilikçi Çocuk Fırtınası başlatalım mı bugün?. Bu soruyu çocuklarınıza sorun ve aldığınız cevapları bana iletin. Hiç değiştirmeden ve siz de herhangi bir katkı sağlamadan bana iletin. Eğer sizin için de uygun olursa, çocuğunuzun ismini ve yaşını, yaşadığı şehri de iletebilirseniz çok memnun olurum. Tüm bunları toplayıp, “Yenilikçi Çocuklar Fikir Balonu” altında yayınlayacağım. Yaş Aralığı, 5 – 13 yaş olduğunda daha uygun olacaktır düşüncesindeyim.

Sizler de bunu paylaşabilirsiniz ve daha çok kişiye daha çok çocuğa ulaşmasını sağlayabilirsiniz

Bakalım Nasıl Fikirler Gelecek, Ben Merakla Bekliyorum..

Yazar Hakkında

admin

Yorum Yaz