Bu hafta sonu Sifigu Fizik İnovasyon Atölyesi’nde çocuklarla birlikte beyin fırtınası yaparak bazı problemlere çözümler geliştirmeye çalıştık. Çok da güzel çalışmalar çıktı. Başka bir yazıda bunu anlatacağım. 🙂 Ama beyin fırtınasına başlangıç yapmadan önce çocuklarla sohbet biraz sohbet etme imkanım da oldu ve birkaçına şu soruyu sordum; “Bir zaman makinesine bindiğini düşün ve 25 yıl ileriye gidiyorsun. Şu anda yani 25 yıl sonra neredesin, ne yapıyorsun.?” Aslında bu soruyu Doğan Cüceloğlu’nun “Geliştiren Anne – Baba” kitabında okumuştum. Doğan Bey de seminerinde bir çocuğa bu soruyu sormuştu. (Bu arada kitabı mutlaka okuyun 🙂 )

Benim çocuklardan aldığım cevaplar ise inanılmazdı. Zaman olsaydı diğer çocuklara da soracaktım ama kısmet olmadı. Belki diğer derslerde sorarım. 🙂

İşte Aldığım Cevaplar;

Çağan (7 yaş) :  Basketbolcuyum ve Galatasaray Basketbol takımında oynuyorum. Ben basketbolu çok seviyorum.

Bedir Mert ( 8 Yaş) : Ben robot mühendisiyim, Türkiye’de bir fabrikada çalışıyorum. Ekibimle robotla üretiyoruz. Ben ekibin başındayım, yani yönetici olmuşum ve ekibimle beraber projeler üretiyoruz. Robotların parçalarını belirliyoruz ve tasarım yapıyoruz.

Ege Uğurkan (9 Yaş): Ben Fransa’dayım, Başkent Paris’te. Arkadaşım İbrahim ile bir işletme kurduk. Küçük bir işletme bu, yani çok büyük değil. Burada robotlar üretiyoruz. Aslında bu robotların çizimleri bile şimdi hazır. Size haftaya getiririm. 🙂

Gördüğünüz gibi, hepsi de kendi hayalleri. Umarım bu hayallerini 25 yıl sonra gerçekleştirirler.  Siz de çocuklarınıza bu soruyu sorun ve 25 yıl sonra kendini nerede, nasıl bir yaşamda hayal ettiğini öğrenin. Bunu öğrendiğinizde onları desteklemek için elimizden geleni yapmak da biz anne ve babaların görevi.

Unutmayın güzel bir gelecek için çok çalışmalıyız. Çalışmalı, okumalı, öğrenmeli ve üretmeliyiz. Hep umut dolu ve sevgi dolu olmalıyız. Bunu hem kendimiz hem de gelecek nesil için yapmalıyız.

Güzel bir gün ve hafta olsun 🙂

Yazar Hakkında

admin

Yorum Yaz