Hiç mektup yazdınız mı bu aralar? Ben çok yazdım. Bazılarını sahiplerine ilettim, bazılarını da kendime sakladım. Madem saklayacaktın yine mektup yazdın? diye sorabilirsiniz. Bilmiyorum, mektup yazmak bana iyi geliyor, sahibine ulaşsa da ulaşmasa da kafamda o kişi ile konuştuklarımı, ona kalbimden söylediklerimi satırlara dökmek bana iyi geliyor.

Kitapevinde kitap keşfi yaparken (Kitap keşiflerimi instagram hesabımdan takip edebilirsiniz) rastladığım “Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu” isimi kitap da, ismi ile beni cezbetti. Aslında kitap Modern Klasikler dizisine ait bir kitap. Fakat beni yeni keşfettim.  Türkiye İş Bankası Kültür Yayınlarından çıkan bu kitabın yazarı ise yazarı Stefan Zweig. Yazarın hayatını okuduğumda da ürperdim. 1942 yılında,  o yıllarda Avrupa’nın içine düştüğü durum ve hayatında yaşadığı düş kırıkları nedeni ile karısı ile birlikte intihar etmiş.

Kitap toplamda 62 sayfalık bir kitap ve bu 62 sayfanın 55 sayfası da bir kadının hayatı boyunca sevmiş olduğu bir adama yazdığı mektubu içeriyor. Tek bir mektupla ona adadığı hayatı anlatıyor. Hayatı boyunca sevmiş olduğu adama.. Bu adamdan olan çocuğunun son nefesini vermesinden sonra kalemi eline alıyor ve başlıyor mektubunu yazmaya.  Bundan dolayı kitaba bir buruk başladım.  Okuduğum her satırda o çocuk aklımdaydı.

Aslında 62 sayfalık bir kitabı yarım günde bitirebilirdim ama belki inanmayacaksınız, tam 10 gün sürdü bu kitabı bitirmem. Bitirir bitirmez de bu satırları yazmaya başladım. Neden bu kadar uzadığını ben de anlamadım. Elimde başka kitaplar vardı, belki ondandır. Araya çok şey de girdi, yoğunluğum vardı. Ama bunlar bahane değil aslında. Belki de bu başlangıçta olan burukluk nedeni ile bu kadar uzun sürdü, bilmiyorum.

Kitabı bitirince pek çok soru vardı aklımda. Böylesine sevmek doğru mu? Körü körüne, hayatını feda edercesine sevmek… Üstelik sevdiğiniz kişiden hiçbir karşılık görmeseniz bile, sizi hiç hatırlamasa bile.

Bu sevgi mi yoksa tutku mu? Ya da sadece hastalıklı bir duygu mu?  Emin değilim.

Ama bildiğim bir şey varsa, Sınırsız Sevgi, Sonsuz Aşk en çok da biz kadınların önemsediği ve değer verdiği bir şey.

Kitabı okuyun bence.

Yazar Hakkında

admin

Yorum Yaz