Geçenlerde kızım matematik ödevini yaparken bir problemde takıldı ve benden destek istedi. Problemi okuduğumda aslında yapabileceğine inandığım bir problem olduğunu gördüm. Kızım sadece problemde çözümü göremiyordu. Hemen boş bir deftere şekiller çizerek ona problemi yeniden anlattım, “Aaa ne kadar kolaymış” dedi ve hemen problemi çözdü.  Çizimle çözümü görmesini sağlamıştım. Problemi çözdükten sonra da ona şunu söyledim, “Her zaman çizimlerden destek al, konuyu daha iyi anlarsın ve çözümü daha iyi görürsün“. Zaten çalışma masasında karalama defterleri ve odasında da bir yazı tahtası vardır. Bazen deftere bazen de yazı tahtasına çizerek bazı şeyleri birlikte çalışırız.

Çizimler, görseller her zaman size farklı bir bakış açısı kazandırır ve yeni fikirlerin doğmasına sebep olur. Bu sadece çocuklar için değil, biz yetişkinler için de öyledir. Örneğin ben anlatılan bir bilgiyi grafikten daha iyi okurum, bazı konuları da çizerek netleştirmeyi severim. Yenilikçi, yaratıcı düşünmede ve problem çözmede çizimlerin, şekillerin, diyagramların ve haritaların önemi çok büyüktür. Çizerek bir anlamda düşündüklerinizi görünür kılarsınız ve görünür olan şeyler de size ihtiyacınız olan bilgileri, çözümleri verir.

Okuduğum bir kitapta bununla ilgili bazı örneklerle karşılaşmıştım. Örneğin Leonardo Da Vinci, problemleri formülize etmede çizimlerden, diyagramlardan ve grafiklerden yararlanan bir sanatçıydı. Sanatçının defterlerinde tüm bu çizimlere rastlanmıştır.

Yine başka bir örnek,  ünlü bilim adamı Einstein da bilimin felsefesini anlatmakta kelimeler yerine çizimleri tercih ediyordu. Einstein’a ait bulunan mektuplarda ve onun defterlerinde bu çizimlerden sık sık yararlandığı görülmüştür.

Edison ve Darwin’i de başarıya götüren temel nedenlerden biri, seçtikleri konuyu çeşitli diyagramlarla ve haritalarla görsel olarak ifade etme yetenekleri olduğu anlaşılmıştır. Yani düşünceleri görsel ifade etme yeteneği başarının önemli anahtarlarından biri. 

Görsel ifadelerden faydalanmanın en önemli yararları;

*Zihni karışık düşüncelerden arındırır

*Çözümlerin daha net görülmesini sağlar

*Konuya odaklanmayı kolaylaştırır

*Beynin tüm noktalarını harekete geçirir, çalıştırır

*Bilgi parçaları arasında bağlantılar kurulmasını sağlar

*Yeni fikirlerin üretilmesine destek olur

*Bilgilerin daha uzun sürede hafızada kalmasını sağlar

Bundan dolayı, çocuklarımıza bu alışkanlığı, bu yeteneği kazandırmak gerekiyor.  İster resme el yatkınlığı olsun ister olmasın önemli değil; problemlerin çözümünde, yeni fikirler üretmede, farklı düşünmede çizimlerden yararlanmasını bilen, görsel ifade etme yeteneği olan çocuklar yetiştirmeliyiz.

Eğitmenlerimizin de bu konuda destekleyici çalışmalar yapması gerekiyor.

Yazar Hakkında

admin

Yorum Yaz