Okumaya sevdalı bir anne olarak, elbetteki kızımın da bir kitap kurdu olması için elimden geleni yaptım ve yapmaya da devam ediyorum. Başarılı olduğumu da düşünüyorum, zaman zaman ilgisi farklı şeylere kaysa da eline hergün mutlaka bir kitap alır ve birkaç sayfa okur.

Kitaplığımızda bulunan çocuk kitapları arasında bilimi sevmek ve keşfetmek adına da bazı kitaplar var ve bu kitapları da okumayı çok seviyor. Bunların arasında benim de çok sevdiğim ve sürekli elimizin altında başucu kitabı olan 5 tane kitap var.

İşte Tavsiye Edebileceğim ve Bilimi Çocuğunuza Sevdirebilecek 5 Kitap Önerisi

Keşfedin Nasıl Çalışır?: İş Bankası Yayınları tarafından çıkarılan ve Conrad Mason tarafından yazılan bu kitap, teknik konulara meraklı tüm çocuklar için kesinlikle çok uygun. Kızımın da mekanik şeylere ilgisini fark ettiğim için bu kitabı kitaplığımıza dahil ettik. Aslında kendi seçti. Kitapta 9-13 yaş arası için uygundur yazıyor ama biz aldığımızda Yaren 6,5 yaşındaydı ve okumayı daha henüz öğrenmemişti. İlk zamanlarda ben ona okudum, okumayı öğrenince de kendi başına okumaya başladı. Kitap, günlük hayatımızda kullandığımız tüm makinelerin nasıl çalıştığını en basit dille ve resimlerle anlatmaya çalışıyor. Büyükler için bile çok faydalı bir kaynak olduğunu söyleyebilirim. Eğer çocuğunuz teknik konulara meraklı ise bu kitabı şiddetle tavsiye ederim.

Bil Bakalım Neden?: Yapı Kredi Yayınlarından çıkan bu kitap ise, aslında hem çocuklara hem de yetişkinlere hitap ediyor. Çocuğunuz size sürekli sorular sormaya başladıysa ve siz de bu sorulara cevap vermekte zorlanıyorsanız aradığınız kaynak tam da bu kitap olabilir. Tarih, Doğa, Vücudumuz, Hayvanlar, Gündelik Hayat ve Evrenimiz olmak üzere 6 ana başlıkta merak edilen konuları soru cevap şeklinde açıklıyor. Kızıma doğum gününde teyzesi almıştı, iyi ki de almış. Böylece bu güzel kitabı kitaplığımıza kazandırmış olduk.

Çevremiz ve Biz – Hava: TÜBİTAK Yayınlarından çıkan bu kitabı iki sene önce Çukurova kitap fuarından almıştım. TÜBİTAK yayınlarını oldum olası çok sevmişimdir ve çocuklar için harika yayınları var. İşimle ilgili olarak, TÜBİTAK’a gittiğim zamanlarda da toplantı sonrasında binanın girişinde bulunan ve TÜBİTAK yayınlarının satıldığı kitapevini mutlaka ziyaret ederim ve kitap alırım. Nuria Roca tarafından yazılan bu kitap da, “Çevremiz ve Biz Serisinin” Hava konusunu işleyen bir kitabı. Hava olaylarını, bir çocuğun anlayabileceği bir dille ve resimlerle anlatıyor. Yaren’in çok ilgisini çekmişti ve bazı geceler masal yerine bu kitabı okuduk. Bilimi Çocuklara sevdirmek adına önerebileceğim güzel bir kitap. 6 yaş üstü için önerebilirim. Serinin farklı kitapları da var. Kitabı, TÜBİTAK yayınlarının satıldığı siteden de online da alabilirsiniz, kitapçılardan da..

Her Deney Bir Eğlence – Sesler: Martı yayınlarının “Her Deney bir Eğlence” Serisinden çıkan bu kitap, çocuğunuzla yapacağınız deneyler için harika bir rehber kitap niteliği taşıyor. Her yaşta çocuğun güvenle yapacağı, uygulaması kolay, öğrenmesi basit deneyleri resimlerle anlatıyor. Seride farklı kitaplar da var. Bunları da temin etmeyi planlıyorum. Evde bilim için önerebileceğim güzel bir kitap.

Kuvvet ve Hareket: Yine TÜBİTAK yayınları arasında bulunan bu kitap, “Bilimle Tanışalım” serisinden, kuvvet ve hareket konularını işleyen bir kitap. Ankara’da TÜBİTAK binasından aldığım bir kitaptı ve kızım da çok sevdi. Kuvvet türleri, kuvvetin etkileri, sürtünme konularını çocukların anlayabileceği bir dille anlatıyor. Kesinlikle tavsiye ederim. 7 ve üstü yaş için önerilir.

Bilimi çocuklarımıza sevdirmek mümkün, bunun da en güzel yollarından biri de kitaplar.:)

Yazar Hakkında

admin

Yorum Yaz