Geçen hafta Mersin’de Girişimci İnsan Kaynakları Derneği  düzenlenen “İnsan Kaynakları ve Liderlik Zirvesi”nde  konuşmacılardan biri, Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Seyfettin Sağlam idi. Konuşmasının etkileyici olduğunu belirtmek isterim, bence çok önemli ve çarpıcı hususlara değindi.

Değindiği hususlardan bir tanesi de, çocukların ikinci bir yabancı dil yerine kodlama öğrenmesinin daha önemli olduğu idi. Kodlama artık hayatımızın her alanında var ve çocukların öğrenmesi gereken temel bir konu. Yabancı dil öğrenimi  elbette önemli ama artık kodlamanın listenin başına hızlı bir geçiş yaptığını kabul etmek gerekiyor sanırım.

Daha bu sabah her yabancı dile eş zamanlı tercüme yapan kulaklığın videosunu izledim. Teknoloji herşeye bir çözüm bulmaya devam ediyor. 🙂

Kodlama neden öğrenmeliyiz? Çünkü artık her şey bir yazılım sürecine bağlı, ve artık Siber bir dünyada yaşıyoruz.

Geçen haftalarda ben de kodlama öğrenmeye başladım. 🙂  Kızım zaten benden önce öğrenmeye başlamıştı ve halen de öğrenmeye devam ediyor. Geçenlerde en sevdiği dersin bu olduğunu söyledi bana 🙂

Yeni bir şey öğrenmenin heyecanını sevdiğim gibi, kodlamanın o müthiş sihrini keşfetmek de çok güzel. Sihir diyorum çünkü, kafanızdaki her tasarımı, her düşünceyi hayata geçirebilmeniz mümkün. Hafta sonu Sifigu İnovasyon atölyesinde çocuklar kendi şirketlerinin logolarını ve müziklerini kodlama ile tasarladılar. Çıkan sonuçlar bence harikaydı.

Geçenlerde bir sohbette, şimdiki çocukların büyüdüklerinde kendi çocuklarını eğitirken bizden daha şanslı olacağını konuştuk. Ama kim bilir, onların döneminde de neler olacak? Yani, aslında böyle düşünmemeli ve öğrenmeye devam etmeli.

Seyfettin Bey’in notuna karşılık ben de bir not ekleyeyim; bu zamanda çocukların kodlamayı öğrenmesi kadar, yetişkinlerin de öğrenmesi gerekiyor. Kodlama öğrenen anne ve babaların, kodlama bilen çocuklarıyla harikalar yaratacağına eminim.

 

Yazar Hakkında

admin

Yorum Yaz