Kızımın asansör fobisi var, çok şiddetli bir fobi değil ama yeni bineceği asansörlere hoşnutsuzca ve korku ile biniyor. Hava yağmurlu ve rüzgarlı ise asansöre binmek istemiyor. Tıpkı benim gibi 🙂 Bu fobiyi yenmesine elimden geldiğince yardımcı olmaya çalıştım ama bazı şeyleri tamamen yok edemiyorsunuz galiba. Yada en azından ben bunu başaramadım.

Geçenlerde “Anne bu asansörü kim icat etti, çok merak ettim doğrusu” dedi.  Ben de bu sorunun peşini bırakmadım, kızıma “Aslında ben de merak ettim, bunu birlikte araştıralım ne dersin” dedim. O da çok iyi olur dedi. Geçen gün de bilgisayarın başına oturup asansörü bulanı araştırdık. Ben de çok merak etmiştim doğrusu. 🙂

Doğrusu çok farklı bilgilere ulaştık. İlk olarak Uçan Mobilya olarak adlandırılmış 🙂

“On sekizinci yüzyılda, Velayer adında bir Fransız mimarı, “Uçan Mobilya” adını verdiği bir aracı insanların istifadesine sundu. Bu araç bir karşı ağırlık  vasıtasıyle dengede tutulmaktaydı. Hareket etmesi için de bir kölenin veya uşağın kolu çekmesi gerekiyordu.”

Kaynak : http://www.ilkkimbuldu.com/asansoru-kim-buldu/

Bu araştırmadan sonra düşündüm ve bunu bir oyun haline getirmeye karar verdim; “Kim İcat Etti Oyunu“… Kızımın ilgi duyduğu, sevdiği, korktuğu ya da sevmediği tüm şeylerde “Bunu Kim İcat Etti” acaba diye sorarak birlikte bir araştırma yapacağız. 🙂

Örneğin çikolata yerken; acaba ilk çikolatayı kim icat etti diye sormak ve araştırmak mümkün. 🙂 ( Bu arada ilk çikolata sıvı halde üretilmiş, katı formu sonralardan bulunmuş 🙂 )

Bu oyun sırasında farklı sorular da sormak mümkün;

*Sen olsaydın bunu nasıl icat ederdin?

*Buna hangi başka özellikleri eklemek isterdin?

*Bu icadın sence eksik yönleri neler, neler iyileştirilebilir?

Gibi sorularla da farklı ve yaratıcı düşünce geliştirilebilir. Çocuklarda merak duygusunun ve araştırma yeteneğinin gelişimine de destek olacaktır.

Bu oyunda önemli nokta, söz konusu araştırmayı mutlaka birlikte yapın. Daha teşvik edici olacaktır diye düşünüyorum.

Yazar Hakkında

admin

Yorum Yaz