21 günlük Detoks Programımı belirlerken kendime en uygun olanı belirlemeye çalıştım. Bu nedenle hazır bir programı uygulamak yerine kendimce bir program hazırlamayı tercih ettim. Çünkü kendimi iyi biliyorum. Başarısız olmak istemedin için de hazır bir programı kullanmak istedim. İnternette pek çok detoks programı vardı, 3 günlük, bir haftalık 15 ünlük falan. ama biliyordum ki ben bunlarda da başarılı olamam. Üstelik 21 günlük bir program hazırlamak istedim, çünkü bunu bir yaşam biçimi haline getirmek istiyorum. 3 günlük bir detoks yapıp sonra tüm yanlışlara sil baştan başlamak istemiyorum.

İşte Program Detayları

3 BEYAZA ELVEDA

Tuzu hayatımdan çıkarmak:  Tuzu çok seven bir insan değilim ve evde de yemekleri az tuzlu yaparım. Tuzsuz bile yiyemediğim zamanlar oluyor. Bu noktada hiç sıkıntım yok. Ama asıl sorun gizli tuzları hayatımdan çıkarmak. Yediğim bir dilim ekmekte, bir paket diyet bisküvide bile tuz olduğunu biliyorum. Bu konuda daha bilinçli olmaya karar verdim. Bir de dışarıda salata yerken, ben herhangi bir uyarıda bulunmuyordum. Arık bundan sonra uyarıda bulunmaya karar verdim. Salatımız tuzsuz ve yağsız isteyeceğim.

Rafine Şekerden Uzak Durmak: Beni tanıyanlar bilir ben tatlıya düşkün değilimdir. Yani her daim canım şekerli şeyler çekmez.  Benim kahvaltılarımda reçel, bal, nutellea falan yoktur, çünkü pek sevmem. Ekşi ve acılı şeyleri daha çok severim. Sevdiğim tek tatlı şey dondurma ve kektir. Bunları da çok sık yemem. Ama canımın tatlı çektiği durumlarda elimin altında ne varsa bir parça tatlı atarım. Bu yeri gelir bir parça helvadır, bir parça çikolatadır.  O anki tatlı krizimi yenmem gerekir. Bazen üşenmem bir kek yaparım. Bunu da2-3 gün boyunca yemek zorunda kaldığımda acayip vicdan azabı çekerim. 🙂 Çay ve kahveyi ise  18 yıldır şekersiz içerim. Asla şekerli içemem. Bu noktada çok uğraş vermeyeceğim ama tatlı krizlerimde daha sağlıklı şeylere yönelmem gerektiğini biliyorum. Arasıra yaptığım keklerden vazgeçmem de gerekecek sanırım.  Ama en önemlisi gizi şekerlerden kurtulmak. Bazı tercih ettiğim ürünlerde gizli şekerlerin olduğunu fark ettiğimde bu noktada dikkatli olmam gerektiğini fark ettim. Örneğin yediğim prebiyotik yoğurtun küçük bir kutusunda 14 gram şeker olduğunu okuduğumda şok olmuştum. Bunun dışında daha pek çok paketli ve kutulu ürünlerde gizli şekerler var. Bu konuda bilinçli olmak çok önemli.  Yediğiniz bir simitte, bir tabak beyaz pirinç pilavında bile şeker yüklemesine maruz kalıyorsunuz.

Beyaz Undan Uzak Durmak: Sindirim sistemimi en çok mahveden şeyin bu olduğunu fark ettim. Ne zaman bir simit yesem veya beyaz undan yapılmış bir şey yesem (özellikle mayalı) rahatsızlıklarım başlıyor ve ben kendimi çok kötü ve şiş hissediyorum. Ve özelikle bu programda beyaz undan tamamen kurtulmak istiyorum.  Bildiğiniz gibi fazla kiloların önemli sebebi de bu aşırı karbonhidratlar zaten…. En çok zorlanacağım kısımlardan biri de bu olacak biliyorum. Çayımın yanında yediğim tuzlu çubuk krakerlere elveda diyeceğim. Light diye aldığım ama gün içinde ana öğün yemek yerine geçirip, çok fazla tükettiğim bisküvilere de elveda diyeceğim. Bir paket diyet bisküvi yerine bir tabak sebze yemeği yemenin daha doğru olduğunu biliyorum.

MEYVE VE SEBZEDEN VAZGEÇMEMEK

Günde İki Adet Meyveyi Tüketmek: Meyveyi seviyorum ama bazen günde hiç meyve yemediğimi fark ettim. Bunun nedeni ara öğünlerde çantama meyve yerine bir paket diyet bisküvi atmam. Aslında bunun yerine meyveyi tercih edebilirim. Ama yapmıyorum. Oysa bir adet meyve birkaç badem ya da ceviz ile de çok güzel bir ara öğün yapabilirim.

Daha Çok Sebze Tüketmek: Yemek seçen biri olarak maalesef her sebzeyi yiyemiyorum. Kabak, pırasa ve lahana bunların başında geliyor. Küçüklüğümden beri sevmediğim bu sebzeleri maalesef bir yetişkin olduğumda da sevemedim. Kendim çok çabaladım ama olmadı. Ama bir şekilde hayatıma daha çok sebze sokmam gerektiğini de biliyorum.  Şikayetlerimin arttığı dönemler benim sebzeden uzak olduğum dönemler. Bu nedenle bu noktada çabalamam gerektiğini biliyorum.

KAFEİNSİZ OLUR MU HİÇ

Doktorumun bana yasakladığı ilk şey bu oldu, çay ve kahveden uzak durmak. O anlatırken, ben içimden mümkün değil dedim. Ama yapmam gerektiğini de biliyorum. Hayatımdan tamamen çıkarmak mümkün değil ama azaltabilirim dedim kendime. Akşam 20.00 den sonra Kahve ve çay tüketmeme kararı aldım bu programda. Çay tiryakileri beni anlar, bu bile benim için zor bir karar. Ve ben Adaçayını hayatıma soka kararı aldım. Daha sonraki yazılarımda da bilgi vereceğim. Bir bardak adaçayı bana çok iyi geliyor.

SU HAYATTIR

Bol Su İçmek: Ben suyu çok severim. Kendimi bildim bileli bir alışkanlığım vardır. Sabah kalktığımda ilk işim bir bardak su içmektir. Yatarken de bir bardak su mutlaka içerim.  Gün içinde çok su içtiğim zamanlar da olur. Ama yoğun bir gün geçiriyorsam suyu içmeyi unutabiliyorum. Bunu biraz daha düzenli hale getirmem gerektiğini fark ettim. Her ne olursa olsun bol su içmeyi bir alışkanlık haline getirmek lazım. Suyu arttırmak adına bazı tüyolarım da olacak 🙂

BİR YEŞİL ÇAY MESELESİ

Yeşil Çay İçmek: Yeşil Çay ile aram hiç iyi olmadı maalesef. Maalesef diyorum çünkü hep içmek istedim. Antioksidan özelliği, metabolizmayı hızlandırması ile çok yararlı bir çay. Pek çok ürün denedim ama olmadı. Sonunda bir ay önce Melisalı Yeşil çayı fark ettim. Sadece bunu içebiliyorum artık. Yeni yeni, günde bir bardak yeşil çay içmeye başladım. Bunu düzenli hale getirmek istiyorum. Ve artık sabahları güne sade bir nescafe ile değil bir bardak melisalı yeşilçay ile başlama kararım aldım.

TEMEL NOKTA PROTEİNLER

Proteine Daha Çok Ağırlık Vermek: Benim en büyük derdim bu maalesef. Eti yiyemeyen biri olarak karbonhidrata yükleniyorum ve böylece de sindirim sistemi iflas ediyor tabii. Hamilelikte tiksindiğim balık yeme alışkanlığıma yeniden dönüş yapmaya çalışıyorum. Fena bir başlangıç olmadı bu bir aydır. Ama bu programda haftada iki defa balık yemeyi planladım.  Kırmızı eti hayatıma köfte olarak katmayı hedefledim. Diğer şekilde yiyemeyeceğim biliyorum. Proteinlerde ise peyniri ve yoğurdu çok seven biri olarak burada çok sıkıntım yok ama yumurta ile bir şekilde barış yolunu bulacağız bu programda. Ama bu programın temel noktası, daha az karbonhidrat daha çok protein olacak. Proteinler ile ilgili de bazı tüyolarım ve ürün önerilerim olacak 🙂

SPOR HERŞEYDİR.

Daha Düzenli Spor Yapmak: Hep önemsediğim bir konudur spor yapmak. Sporu çok seven biri olarak hayatımda hep var oldu. Kızımın doğumunda önce hem sabahları hem de akşamları yürüyüş yapardım. Yarenden sonra düzen bozuldu bir ara hiç yapamadığım dönemler oldu ama son bir iki yıldır yeniden hayatımda. Ben yürüyüş yaparım, hem de çok hızlı bir tempoda. Ara ara koşmayı da seviyorum ama yürümek benim için vazgeçilmez bir davranış. Her gün düzenli yapmayı çok istiyorum ama bu aralar bunu beceremiyorum. Kendime en çok kızdığım nokta da bu zaten. Eskiden sabahları saat 6 ‘da kalkar güne yürüyerek başlardım. Kendimi çok iyi hissederdim. Aama şimdi sabahları kalkmada çok zorlanıyorum. Çok yorgun uyanıyorum. Bu 21 günlük programa başlama nedenlerimden biri de bu zaten. Bu enerji düşüklüğünden kurtulmak. Bu programda bunu aşmak istiyorum. Sabahları erken kalkıp yürüyüşümü yapmak ve güne dinç başlamak. 21 gün boyunca yapmak istediğim bu. Sizleri de spora teşvik edeceğime kesinlikle inanıyorum… 🙂

Evet, programa yarın başlıyorum. 21 gün sonunda neler olacak ben de merak ediyorum. Gördüğünüz gibi, şu saat şu, şu saat bu diye bir program oluşturmadım. Bunu yapsaydım başarılı olamazdım. Ben bir yaşam değişikliği istediğim için böyle çalışma hazırladım. Aslında buna bir proje olarak bakıyorum. Bir Detoks Projesi uygulayacağım.

Projenin süresi ve hedefi belirli, iş paketleri belirli. Hedeflenen çıktıları zaten dün paylaşmıştım. Şimdi asıl önemli olan bu projeyi uygulamak ve yönetmek. Ben kendi detoks projemin yürütücüsü olacağım. siz de kendi programınızın yürütücüsü olun. Buna bir proje olarak bakın ve bu 21 günlük projeyi başarıyla bitirme kararı alın.

Programın gidişi daha doğrusu projemin gidişatı ile ilgili de size mutlaka bilgiler vereceğim, sonuçları, yaşadıklarımı aktaracağım 🙂 Aynı zamanda sağlıklı beslenme, detoks vb konulardaki not aldığım bilgileri, bilgi kaynaklarını ve sağlıklı yaşam ile ilgili okuduğum kitap, takip ettiğim web sitesi vb önerilerimi de sizlerle paylaşacağım.

 

Yazar Hakkında

admin

Yorum Yaz