Yaklaşık 6 aydır sindirim sistemimle ilgili bazı sıkıntılar yaşıyorum. Bu, yeni karşılaştığım bir durum değil aslında, bazı dönemler bu şikayetleri yaşadım, hatta bir dönem hastanede yatarak tedavi olmak zorunda kaldım. Bu yaşadığım şikayetlerin kaynağı da aslında çok belliydi. Kötü beslenmem, stres ve kendime yeterince zaman ayıramam.

Bir kitapta sindirim sisteminin bir insan vücudunun en temel bölgesi olduğunu ve vücutta bu bölgede yaşanan rahatsızlıkların hem bedenen hem de ruhen olumsuz etkiler yarattığını okumuştum. Hayatımda belli dönemlerde bunu birebir deneyimleyerek de yaşadığım için bunun çok doğru bir bilgi olduğunu söylemek istiyorum. Sindirim sistemimle ilgili ne zaman şikayetler yaşamaya başlasam, kendimi çok yorgun hissediyorum, daha agresif oluyorum ve şikayetlerin bende yarattığı bedensel rahatsızlıklar ruh halimi de olumsuz etkiliyor. O günümü çok kötü geçiriyorum.

İşte yine aynı süreci yaşarken artık hayatımda radikal bazı değişiklikleri yapmam gerektiğini anladım. Yorgunluk, sabahları kalkmada zorlanmak, mide ağrısı derken iş yine ciddi boyutlara geldiğinde ben önce profesyonel bir tıp desteği almam gerektiğine karar verdim ve doktora gittim.  Tabii yine sonuçlar belirliydi, doktorun da önerileri aynıydı. Beslenme şeklimi değiştirmemi ve sporu daha çok hayatıma katmam gerektiğini söyledi. Aslında gün içinde yürüyen ve koşan, sporu çok seven biri olarak zaten spor hayatımda ama düzenli yapamadığım zamanlar da oluyor maalesef. Ve Beslenme şeklim. İşte asıl felaket burada. Ve ben yaptığım tüm yanlışların farkındayım.

Bana  neyin yarayıp yaramadığını aslında çok iyi biliyorum.  Bu noktada kararlı olmam ve belirli bir programa uymam gerektiğini de biliyorum.  Asıl önemli olan icraat.

Doktordan sonra yeme-içme düzenimi değiştirme konusunda bazı adımlar atmaya başlamıştım ama çok da başarılı olmadığımı gördüm. Özellikle midemin rahatsızlığı, yaşadığım diğer sindirim sistemi rahatsızlıkları günlük hayatımı da olumsuz etkilemeye başlayınca bir değişim programı yapmaya karar verdim. Belki bu programın bana vereceği disiplin ile birşeyleri başarmam mümkün olacaktır.

Araştırmalar yaptım, okudum, notlar aldım, daha önceden öğrendiklerimi yeniden gözden geçirdim ve sonunda 21 Günlük kendi programımı kurgulamaya karar verdim.

Neden 21 gün olduğunu çoğunuz bilecektir. 21 Günün özel bir anlamı var.  Bir davranışın alışkanlık olması için 21 güne ihtiyacımız var. Alışkanlıklar beyinde 20 günde oluşmaktadır,  20 gün boyunca aynı şeyi yapan insan 21. günde o alışkanlığı kazanmış olmaktadır. Bundan dolayı da 21 gün önemli.

Programımı ve nasıl uyguladığımı da sizlerle paylaşmak istedim.  Sizlerle  deneyimlerimi paylaşmak beni de motive edecektir ve deneyimlerim de pek çok kişiye ışık tutacaktır. sizleri de belki motive ederim …

21 günün sonunda beklediğim çıktılar neler derseniz

  • Mide şikayetlerimi minimize etmek
  • Günün sonunda 4 aylık hamile gibi bir karın ile gezmemek
  • Sabahları dinç uyanmak, yorgun kalkmamak
  • Gün içinde daha enerjik hissetmek, akşamları fişi çekilmiş gibi hissetmemek
  • Vücudumda hissettiğim şişlik ve ödemden kurtulmak
  • Kendimi tüm toksinlerden arındırmak

Peki Programın ne derseniz, bu programı da yarınki yazımda sizlerle paylaşacağım.  Kendimce belirlediğim bir program. Bazı şeylerden 21 gün boyunca vazgeçmek çok zor olacak ama kararlıyım. Özellikle 3 Beyazdan kurtulmak istediğim bir program olacak.

Programın her gününü sizlerle paylaşacağım. Gün sonunda neler yaptığımı, kendimi nasıl hissettiğimi, önüme çıkan engelleri ve bu engelleri nasıl aştığımı sizlere anlatacağım.

Programın başlama tarihi ise 01 Mayıs Pazar olacak. 🙂

Program için beni takip edin…. 🙂

Yazar Hakkında

admin

Yorum Yaz