Üniversite sınavına gireli tam 25 yıl olmuş. Aman Allahım, yaşlanıyorum. 🙂

Sınava girdiğim gün dün gibi aklımda. Çok sakindim ve kendi sakinliğim bile beni rahatsız ediyordu aslında. Annem benden daha çok heyecanlıydı. Sınav günü okula birlikte gittik, elimde bir şişe su, iki kurşun kalem ve bir silgi vardı sadece. Şeker ister misin? dediler, “hayır” dedim.

Kafamda bir hedef vardı, endüstri mühendisliğini kazanacaktım ve bu belirli hedef sanıyorum bana güç verdi. Çünkü ben bu hedef için çalışmıştım.

Soruları erken bitirdim ama çıkmadım. Sınavı sonuna kadar bekledim, takıldıklarıma, şüphe duyduklarıma yeniden baktım ve son anda çıktım sınavdan. Bu benim tercihimdi, annemin tembihlemesinden dolayı değil 🙂

Şimdi aradan geçen 25 yıla baktığımda, okulu kazandım, istediğim bölümü okudum, mezun oldum, iş aradım, işe girdim, işten çıktım, başka bir işe girdim sonra belirli alanlarda uzmanlaştım sonra da kendi işimi kurdum.  Yaşanılan kocaman bir süreç…Pek çok deneyim var, halen de öğrenme ve deneyimleme sürecim devam ediyor. Aksi durumu düşünülemez elbette.

Geçenlerde üniversite sınavına girecek bir genç ile karşılaştım, beden dilinden çok belli, inanılmaz stresli. “Kolay gelsin, başarılar diliyorum” dedim sadece. Sonra dedim ki kendime, iyi ki bu 25 yılı geçirmişim. Geriye dönüş yapmayı asla istemezdim. Demek ki dolu dolu yaşamışım. 🙂

Sevgili Gençler;

Bu hafta sonu sınav var ve işiniz zor. Yerinizde olmayı pek istemezdim. 🙂 O günleri yaşadım. Ama şunu bilin ki sınav sadece yolun başı. Her şey ondan sonra başlıyor. Kötü anlamda söylemiyorum iyi anlamda söylüyorum. Üniversite hayatı ayrı bir güzel, yeni şeyler öğrenmek, meslek sahibi olmak çok güzel.

İş arayışları ayrı bir deneyim, yeni bir işe başlamak başka bir heyecan. Çalışma hayatındaki zorluklara değinmiyorum. Ama zorluklar iyi ki var. Yoksa öğrenmek olmazdı.

Severek yaptığınız bir iş size mutluluk ve bereket getirir.

Çok çalıştınız, yolun hem sonuna hem de başına geldiniz. Son bir gayret daha. Bilgiler sizde, zihniniz size ait, kontrol sizde. Hedefleriniz de sizinle beraber. Yani güç sizinle. Barış Özcan’nın dediği gibi; Şampiyon Sizsiniz.

Ya olmazsa” düşüncesinin şu aşamada size hiçbir faydası yok. 25 yıl önce sınav günü rahat olmamım sebebi de buydu. “Ya olmazsa” diye hiç düşünmedim.

Sınav sonrası yolun devamında asıl önemli nokta şu ki, sevdiğiniz mesleği okuyabilmek ve icraa etmek. Asıl önemli olan nokta inanın bu. Bir de kendinize neler kattığınız. Neyi yaparsanız yapın iyi yapın, yenilikçi olun.

Defterime düşen sözlerden biri ile bitirip sizlere başarılar diliyorum;

“Mezun olduğun üniversite o kadar da önemli değildir. Önemli olan, üniversiteden sonra yaşamayı seçtiğin hayattır.”  HAEMIN SUNIM

Yazar Hakkında

admin

Yorum Yaz