Hayata Renk Katan Kadınlar” Projesi kapsamında ilk konuğum ile karşınızdayım. 🙂 Daha önce de bahsetmiştim, bu proje kapsamında hayata renk kadınlarımızın hikayelerini sizlerle paylaşıyor olacağım. Her bir hikaye başka hikayelere öncülük eder. Umarım buradan da paylaşacağım bu renkli hikayeler de sizin hikayelerinize bir ışık tutar, öncülük eder.

İlk konuğum, benim de sosyal medyadan, instagramdan, çok severek takip ettiğim, Adana’da yaşadığı süre içinde kendisiyle tanışma imkanımız olan, kendi genç, ruhu genç ve pozitif enerji dolu bir insan; Sevgili Ezgi yani diğer namı ile Peppycooky. 🙂

Ezgi’nin hikayesini kendisiyle yaptığımız çok keyifli bir kahve sohbetinde dinlemiştim. Sonrasında da Adana’da düzenlediği takipçileriyle tanışma gününde yine bir araya geldik. Çok keyifli bir gündü. 🙂

Sevgili Ezgi, verdiği 30 kilo ile sağlıklı yaşamı tercih eden ve  hayata bakışı tamamen değişen biri. Ayrıca çok güzel hayalleri ve hedefleri var. Ve eminim ki bir gün bu hayalleri gerçek olacak.

Ben sözü çok uzatmayayımve sizi kendisi ile baş başa bırakayım. 🙂 Bu arada röportajın içinde çok da güzel bir tarifi var, kaçırmayın derim 🙂

Müthiş güzel bir enerjin var. Ezgi yani Peppycooky kimdir, neler yapar?

Merhaba, çok teşekkürler. Ben hayatın her anını yakalamaya çalışan, en kötü durumlarda bile çıkar yolları görmeye çalışan, umutla yaşayan biriyim. 24 yaşındayım, aslında mühendisim, 2 yıldır bir telekomünikasyon şirketinde çalışıyorum. Hayatımın büyük çoğunluğu sağlıklı beslenme uğraşlarım ve hayatın her anını yakalamakla geçiyor diyebilirim. Stresli, planlı ve kasıntı bir yaşamdan tamamen uzak yaşamayı amaçlarım. Çünkü hayat gerçekten fazlasıyla kısa ve her anı hissederek, kendimizi ve herkesi severek yaşamanın gerçekten bize güzellikler getirdiği düşüncesindeyim. Kısacası mutlu olmak, güzellikleri görmek hayattaki en sevdiğim şey..

Seninle bir kahve sohbetimizde hikayeni anlatmıştın bana.. Peppycooky’nin bir doğuş hikayesi var.. Bu hikayeyi paylaşır mısın burada da. Seni sağlıklı beslenmeye, sağlıklı yaşama iten hikaye nedir?

Benim için fazlasıyla manidar aslında bu oluşum..Kendi araştırmalarım ve azmimle verdiğim 30 kilonun rehberliğinde başlayan, ürettiğim tariflerle, kendi kendimi motive etmemle devam eden enfes bir süreç benim için, son derece eşsiz. En büyük arzumsa bir gün herkesin sağlıklı beslenmenin güzelliklerinin farkına varması ve hayatı en güzel şekilde yaşaması. Çünkü gerçekten anlatılmaz yaşanır bir şey bu..Peki “peppycooky” nereden geliyor diyecek olursanız; peppy, azimli, heyecanlı, hayat dolu demek, cooky ise çekici bayan. Yani tamamen kıpır kıpır anılsın istedim, enerjiyle dolsun, beni yansıtsın istedim kısacası..

unnamed (4)

Aslında bir mühendissin, yoğun çalışıyorsun.  Ama sağlıklı yaşam, sağlıklı beslenme ve elbette meşhur peppycooky ekşi maya ekmeği hayatında önemli bir yere sahip. Her ikisi birlikte nasıl gidiyor?

Enerji öyle bir şey ki kullandıkça artıyor bence. Evet gerçekten büyük bir özveri ve azim istiyor ikisini birlikte yürütmek çünkü planlaması, zamanlaması ve denk getirmesi son derece önemli. Çünkü gerek sağlıklı beslenme gerekse beyaz yakalılık fazlasıyla zaman alıyor.  Ama şöyle diyebilirim, eğer bir şeye gerçekten tutkuyla bağlanırsanız, emin olun önünde hiçbir engel kalmıyor. Çünkü beynimiz öyle programlanıyor, isteklerimi ertelemeyi veya gözardı etmeyi hiç sevmiyorum. O nedenle her ne istiyorsam, elimden geldiğince hepsine yetişmeye çalışıyorum. İşte tüm bu dinamiklik beni gerçekten hayata bağlıyor diyebilirim.

Ekşi mayalı ekmek zaten benim vazgeçilmezim, bebeğim gibi adeta. Fermantasyon süreçleri gerçekten benim için fazlasıyla değerli ve bana inanılmaz bir duygu yaşatıyor. O nedenle tüm bu uğraşlarım beni ben yapıyor aslında 🙂

Neden Ekşi Maya Ekmeği beslenmede yerini almalı?

Çünkü ekşi maya tamamen doğal bir şekilde, fermantasyon yöntemiyle belirli koşullarda oluşan bir olay. Ekşi mayadan gerçekten lezzetli bir ekmek elde etmek yaklaşık üç dört ayı buluyor, üstelik bir ekmeğin yapımından pişene kadar geçen süre ise iki günü buluyor. Hal böyle olunca uzun süre fermantasyonla olan ekmekte glutenin zararlı etkisi en aza iniyor, probiyotik bakteriler sayesinde sindirim sistemini canlandırıyor. Böylece sindirim kolaylaşıyor, bağırsaklarımızdaki faydalı bakteriler fazlasıyla artıyor. En güzeli de gerçekten doğal ekmek yemenin tadına varıyorsunuz diyebilirim..

Sağlıklı yaşam şu anda herkesin gündeminde ve bu konuda pek çok bilgi paylaşımı yapılıyor.   Sağlıklı yaşam denilince hep gündemde zayıf olmak, kilo vermek var ama sen nasıl bakıyorsun bu konuya? Sağlıklı yaşam sadece zayıf olmak demek midir?

Kesinlikle son zamanlarda fazlasıyla popüler bir konu ve maalesef toplumumuzda zayıflık konusunda yanlış bir algı var. Zayıf olmak demek rakamlarla kendini yargılamak veya hayal ettiğin bir bedene sahip olmak değil aslında. Herkesin belli bir genetik yapısı var malum. Aslında yapmamız gereken tek şey bedenimize hak ettiği değeri vermek. Zaten hak ettiği değeri gerçekten verirsek, bedenimizin de bize yanıtı gecikmeyecektir. Spor ve sağlıklı beslenmeyi yaşam tarzı haline getirdiğimizde bedenimizin en güzel halini yaşamamamız için hiçbir engel kalmıyor aslında. Ama midemizi çöpe dönüştüren tüm o zararlı yiyeceklerden uzak durmamız gerekiyor. Amacımız daima bedenimizin hak ettiği gibi yaşaması olmalı, sağlıklı, fit ve zinde.. Rakamlar, o hedef konulan fiziksel özellikler falan hepsi hikaye. Herkes kendi bedeninin en iyisini hedeflemeli..En özeli biziz, en güzeli biziz..

unnamed (2)

Çok güzel tariflerin var ben de bunları takip ediyorum, bir kısmını uygulamaya çalışıyorum. Bu röportajı okuyanlar için özel bir tarifini paylaşmanı istesem..

Tabiki..Soğuk havalarda kahve yanına enfes giden, harika ara öğünlerim “peppysbombs” ile tanıştırayım sizleri.
Öyle az malzeme ve öyle sonsuz lezzet ki denemeyen pişman olur..

Malzemeler:
•4 yk badem unu(dilerseniz yulaf ezmesini rondodan çekip de yapabilirsiniz)
•5 adet hurma
•1 yumurta
•2 tk ham kakao
•100 gram fıstık ezmesi
Yapılışı:
Öncelikle hurmaları ılık suda 20 dk bekletiyoruz. Daha sonra çekirdeklerini çıkarıp rondoda çekiyoruz. Daha sonra tüm malzemeleri güzelce karıştırıp şekil veriyoruz. 170 derece fırında 10-15 dk pişiriyoruz. Ben sütle yemeye bayılıyorum. Ama kahveyle de nefis olacağına eminim 🙂

Fıstık ezmesini de evde kendiniz yaparsanız tadından yenmez (tarifi #peppycookymutfak ta mevcut)

unnamed

Peppycokky olarak ve Ezgi olarak 10 yıl sonra kendini nerede ve nasıl görüyorsun.? Gerçekleştirmek istediğin projeler neler?

10 yıl gerçekten çok uzun bir süreç benim için.10 yıla neler sığmaz ki.. Benim en büyük isteğim tariflerimle, enerjimle herkesle buluşmak aslında. Bu yolda gerçekten hiç bıkmadan, yorulmadan, elimden gelen her şeyi yapabilirim. 10 yıl sonra markamla bütünleşmiş, kendimi en mükemmel şekilde yetiştirmiş, iş yapmaktan daha çok en büyük hayalimi gerçekleştirmiş bir şekilde, herkese yanıt olmayı az çok başarmış bir şekilde görüyorum. Hayatın bana sunduğu tüm güzellikleri en iyi şekilde değerlendirirsem mümkün bence 🙂

Okuyuculara sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşam konusunda kendine özgü yaptıklarını ve düşüncelerini kısaca paylaşır mısın? Sana ait tüyolar olursa çok daha iyi olur.

Ben de baya zorlu bir süreçten bu duruma geldiğim için nelerin zor olduğunu az çok biliyorum. Aslında her şey aynaya baktığınızda kendi içinizdeki güzelliği görerek başlıyor. Eğer içinizdeki enfes güzelliği görebiliyorsanız, aynadakine kocaman gülebiliyorsanız gerçekten hayatta yapamayacağınız hiçbir şey yok.. Sağlıklı beslenmek istediğiniz kiloya ulaşmak için bir amaç olmasın. Hayatınızın vazgeçilmezi olsun..

*Suyu, sebzeleri, eti çok sevin. Bisküviler,  goftretler yerine çiğ bademleriniz, fındıklarınız, hurmalarınız olsun çantanızda.

*Üşenmeyin, yemeklerinizi planlayın. Kendiniz için üşenirseniz diğer her şey için, hayatınız için de üşenirsiniz. Her ortamda, her koşulda en sağlıklı olanı seçin. Kimin ne dediği zerre umrunuzda olmasın.

*Ve en önemlisi de sizi strese sokacak her şeye kocaman da gülün.

Son olarak Mühendis Anne okuyucularına genç bir sağlıklı yaşam elçisi olarak ne mesaj vermek istersin? 

En önemli şey sizsiniz. Kendinize gereken değeri verin. Bedeniniz sizin en mühim varlığınız. Sağlığınız için hiçbir şeyi gözardı etmeyin. İnadına debelenin, çaba gösterin. Sağlığınız olmadığı sürece dünya sizin olsa mutlu olamazsınız..

Çok klişe olacak ama hayat çok kısa…Öfkelenmek, mutsuz olmak, ertelemek için fazla kısa..Dedim ya olay aynadakini görebilmekle başlıyor. Eğer gerçekten kendinizi severseniz dünyanın en şanslı, en mutlu insanısınız.

Sizi üzen, mutsuz eden her şeye, herkese kocaman teşekkür edin, gülümseyin. İnanın hiçbir şey kaybetmezsiniz. Hayata ne sunarsanız, hayat da size o şekilde karşılık veriyor buna yürekten inanın..

unnamed (3)

Yazar Hakkında

admin

Yorum Yaz