Geçen sene yaşadığım bir olaya canımın sıkıldığı ve kendimi çok mutsuz hissettiğim bir günümde kızım, zorlamayla yüzüme yansıyan sahte gülümsemeyi keşfetti hemen. Çocuklardan doğal olmayan bir şeyi saklamak elbette çok zor. Çünkü onlar çok doğallar ve yapaylığı da çok kolay keşfediyorlar. Hemen sarıldı bana ve “Anne neden mutsuzsun, lütfen mutsuz olma”  dedi. Bu soruyu sorarken onun yüzündeki endişe ve hüzün beni o kadar çok etkiledi ki anlatamam. Yatağında derin bir uykuya daldıktan sonra başucuna oturdum ve uzun uzun düşündüm. Benim mutsuzluğuma ve dolayısı ile kızımın hüznüne neden olan kişiye, olaylara ve sonuçlara dışarıdan baktım. Ve hiç birşey için değmeyeceğine karar verdim. Ama elbetteki her zaman böyle düşünmek ve davranmak da mümkün değil.

Fakat şunu biliyorum ki mutlu bireyler mutlu çocuklar yetiştirir.

Mutlu bireylerin olduğu bir ortamda yetişen çocuklar daha özgüvenlidir, ve hayata daha pozitif bakar. Bundan dolayıdır ki biz anne ve babaların da mutluluk ve mutlu olma konusunda öğrenmemiz gereken çok şey var.

Aslına bakarsanız çok büyük şeylerde değil mutluluk; tam tersi küçük şeylerde.

*İçilen bir keyif kahvesinde

*Sevilen bir dostla yapılan sohbette

*Hep birlikte keyifle izlenen bir  filmde

*Mis gibi kokan bir çiçeği koklamakta

*Nefes alabilmekte

*Özgür olabilmekte

*Bir yudum su içebilmekte

*Evimizde koltuğa ayaklarımızı şöyle bir uzatmakta

*Okunan bir kitapta, dinlenen bir müzikte

*En çok da çocuklarda

Yani çok minik şeylerden nem kapıp hemen üzülüyoruz ya, çok küçük şeylerden de ışık kapıp mutlu olabiliriz.

*Canınızı sıkan, arkanızdan konuşan kişi değmez bu mutsuzluğa..

*Projedeki başarısızlıklar başarı için anahtardır aslında.

*Bir kapı kapandıysa yüzüne bil ki yeni bir kapı açılacaktır sana.

*Hayatından çıkan kişiye çok da üzülme, öylesi hayırlıdır belki de..

Dediğim gibi çok küçük şeylerdedir mutluluk. Sadece senin keşfetmeni bekliyor. Asıl maharette burada zaten; keşfedebilme yetisinde.. Bu beceriye sahipsen en zengini sensin bu hayatta. Ama bu keşfetme yeteneğini henüz kazanamadıysan burnunun ucundaki mutluluğu görmen çok zor. Dolayısı ile mutsuzluk ile çok sıkı bir arkadaşsın o zaman.

Mutlu olmak için şunları yapman lazım diye size bir liste oluşturabilirdim 100 maddelik ama bildiklerinizi yeniden size söylemek olurdu.

Tek bir şey söylemek isterim, mutluluğu keşfetmeyi öğrendiğinde sen kendi mutluluk listeni zaten oluşturacaksındır, sayısız madde ile. 🙂

 

Yazar Hakkında

admin

Yorum Yaz