Geçen hafta tatil için kaldığımız otelde, akşam yemekten sonra lunapark alanına gittik. Kızımın favorisi ise hızlı trendi.. Baktık, bir baba ve kızı biniyorlar hemen koşturduk ve kızımı da bindirdik. Bizi yanında istemedi, çünkü tek başına binmenin ona verdiği gurur, onu daha çok mutlu ediyordu.. Kızımın trene binerken ki halini seyretmek o kadar keyifliydi ki anlatamam.. Mutluluğu, heyecanı, tek başına olmanın verdiği gururu tüm yüzünden ve davranışlarından okunuyordu. Görevli genç de bunu fark etti ve hem bize hem de kızıma gülümsedi.. Bir jeton 3 tur hakkı içeriyordu.

Hızlı tren 3 tur boyunca gittiğinde Yaren’in yüzündeki mutluluğu epey bir kameraya almaya çalıştık..Üçüncü turun sonunda görevli genç çocuk treni durdurmadı, işaret verdi, kendi inisiyatifinde 3 tur daha attılar.. Elbette ki bizimki çok mutlu oldu.. Trendeki diğer baba ve kız da halinden çok memnunlardı. 🙂

14064066_10209958402814322_8353810796368361396_n

Trenden inip otele doğru yürürken, kızım birden bana baktı ve dedi ki; “Anne biliyor musun, “Ben olmaktan” çok mutluyum.. İyi ki “Ben” olmuşum.”

O an bir durdum, çünkü o kadar çok anlamlı ve felsefi bir şey söylemişti ki.. “Elbette annecim, iyi ki de sen olmuşsun biz de bunun için çok mutluyuz” dedim.  Kızım devam etti, “Yani Anne bir düşünsene, ben olduğum için abi, treni 3 tur daha çalıştırdı.. Hem ben mutlu oldum hem de diğer yolcular. Eğer ben olmasaydım belki onlar da bu mutluluğu yaşamayacaktı..”

Bu konuşmayı hiç unutmadım, unutmayacağım. Bu yazıyı da bunun için yazıyorum.

Tanımadığımız bir gencin, sorumlu olduğu bir işinde ufacık yaptığı bir iyilik bir çocuğun böyle düşünmesine ve onun yüzündeki gülümsemesine sebep olmuştu.. Onun mutluluğu da bizi çok mutlu etmişti.. Yapılan tüm iyiliklerin Kelebek Etkisi vardır derler.. Hızla yayılır… birisini mutlu ettiğinizde aslında pek çok insanın mutluluğuna sebep olursunuz..

Hayatımızda küçük olsa da iyilik yapmaktan, başkalarını mutlu etmekten asla vazgeçmeyelim.. Bir kelebek misali bu iyilikler uçuşup başkalarına da dokunacaktır.

 

Yazar Hakkında

admin

2 Yorum var

  • Bir çocuğun bunu hissedebilmesi ne kadar önemli! Belki siz o görevlinin bu hissi yaşattığını düşündünüz ama gerçekte bunun sebebi sizsiniz. Anne ve baba olarak cocuga değerli olduğu hissini yaşatmışsınız ki yaşadığı olaydan çıkardığı sonuç böyle güzel olmuş. Yoksa anlamayabilirdi veya böyle bir çıkarım da yapamayabilirdi. Sizi tebrik ederim

    • Belirttiğiniz gibi, annelerin ve babaların bu duygudaki etkileri gerçekten önemli.. Çok teşekkürler ilginiz için… 🙂

Yorum Yaz