Keşfettiğim sitelerden ilginizi çekebilecek ve sevebileceğiniz 10 tanesini sizlerle paylaşmak istedim. Sizlerinde farklı önerileri varsa yorumlar kısmında paylaşırsanız mutlu olurum:) Önerilerin devamı gelecek:)

1)Geçmişten Şimdiye Renklenen Fotoğraflar

Geçmişe ait siyah beyaz fotoğraflar bana hep ilham vermiştir. O yüzden ayrı bir severim ama eski, siyah-beyaz fotoğraflarınızı renklendirmek isterseniz, aşağıdaki site tam da bunu yapıyor. Ben en son annemin bir fotoğrafını renklendirdim:)

https://demos.algorithmia.com/colorize-photos

2)Bugün Ne Pişirsem?

Buzdolabınızı açtınız, birkaç malzemeniz var ve hangi yemeği yapabileceğiniz ile ilgili aklınıza hiç bir fikir gelmiyor.  Doğrusu benim sıkça yaşadığım bir şey:) İşte size buzdolabınızdaki malzemelerle hangi yemekleri yapacağınızı söyleyen, önerilerde bulunan bir site önerisi. Ayrıca yemeklerin kalorilerini de sunuyor. Benim gibi “Bugün ne pişirsem?” sorusunda haz etmeyenlere için:)

https://myfridgefood.com/

3)Filmler ve Mekanları

Bu yazıyı hazırlarken bir gün öncesinden James Bond’un Skyfall filmini izlemiştim. Adana’nın tren garının orada çekilen sahneyi görünce gülümsedim. Kim bilir kaç kez geçtim tren raylarını üstündeki Kasım Gülek köprüsünden. Elbette Adana’lı biri olarak bu mekanı çok iyi biliyorum. Ama film tutkunu birisi olarak diğer tüm filmlerdeki sahnelerin geçtiği tüm mekanları da hep merak etmişimdir. Ve sonunda bu mekanların neresi olduğunu öğrenebileceğim bir siteyi buldum.

http://www.movie-locations.com/

4)Eğitim İçin Bahane Yok

Pek çok eğitim kaynağına ve ücretsiz eğitimlere ulaşabileceğiniz harika bir site. Gerisi sizlerin öğrenme keşfine kalmış.

http://noexcuselist.com/

5)Seslerim

Duymak istemediğiniz sesleri ortadan kaldırmak ve o anda tam da dinlemeye ihtiyacınız olan sesleri kulaklarınıza getirmek. Havada hiç yağmur bulutu yokken yağmurun sesini dinleyerek kitap okumak ya da bir Japon bahçesinde yürüyormuşcasına hissetmek. Mynoise.net siz de tam da bu sesleri sunan bir site. En sevdiklerimden ve en çok kullandıklarımdan biri. Site, ihtiyaçlarınıza göre ses önerilerinde de bulunuyor. Uyumaya mı ihtiyacınız var, o zaman bir çadırda yağmurun sesini dinlemeye ne dersiniz. Kesinlikle seveceksiniz.

https://mynoise.net/

6)Güzel Haberlere İhtiyaç Var

Dünyada gelişen güzel olayları gerçek verilerle ve hazırlanan renkli infografiklerle aktaran bir site. Barış Özcan’ın önerisi ile keşfetmiştim ben de.  Benim öğrendiğim güzel bir bilgi; Yaşam standartlarındaki iyileşmeler ile çocuk ölümlerinde ciddi oranlarda azalma var.  1950’den bu yana, küresel oran % 80 düşmüş. Yüksek ve düşük gelirli ülkeler arasındaki uçurum da daralmış.

https://informationisbeautiful.net/beautifulnews/

7)Ne Kadar Sürüyor?

Malum  bu aralar dizilerle haşır neşiriz. Sezonluk diziler aslında bayağı bir zamanımızı da alıyor. En son Travellers dizisiniz izledim ve 3 sezon sürdü. O kadar güzel bir diziydi ki zamanın nasıl geçtiğini anlamadık. Ama aşağıdaki site ile seyretmek istediğiniz dizilerin toplamda kaç saat sürdüğünü önceden hesaplayabiliyorsunuz. Bu arada Travellers dizisini mutlaka izleyin derim:) 1 Gün 22 Saat 20 Dakika

https://tiii.me/

8)Bir Tünel Kaz ve Çıkış Noktanı Bul.

Filmlerde hep tünel kazıp kaçanların hikayeleri ilgimi çekti. Tünel kazmak kolay bir şey değil ama işin sonunda özgürlük olduğunda tünelin uzunluğu ve sarf edilmesi gereken çaba da bir engel teşkil etmiyor. Öenereceğim site bu yüzden de çok ilgimi çekti. Dünyanın belirli bir noktasını seçiyorsunuz ve tünel kazmaya başladığınızda  çıkış noktanızın neresi olabileceğini gösteriyor. Ben Adana’dan bir tüzel kazmaya başladım ve çıktığım nokta ise okyanusun ortasıydı ve su çok soğuktu:)

https://www.antipodesmap.com/

9)Romantik mi? Gerilim mi?

Ruh halinize uygun bir film izlemek istemez misiniz?.  Keşfettiğim bu site ruh halinize uygun film önerilerinde bulunuyor. Filminizi seçince gerisi kolay zaten, ihtiyacınız olan tek şey biraz patlamış mısır.

https://agoodmovietowatch.com/

10)Müzik, Müzik ve Yine Müzik

Kızımın en sevdiklerinden biri.  Kendi müziğini besteleyebilirsin ya da ritimlerini oluşturabilirsin. Keşfedilecek pek çok özelliği var. Şiddetle tavsiye edilir:)

https://musiclab.chromeexperiments.com/

Yazar Hakkında

admin

Yorum Yaz