Hafta sonu bir atölye çalışması kapsamında 15 çocuğa;  “Gün içerisinde yapmayı en çok sevdiğiniz şey nedir” diye sordum. Yaşları 7 ile 10 yaş arasında olan çocuklardı.

Aldığım cevapları, en sık verilen cevaptan en az verilen cevaba doğru aşağıdaki şekilde sıraladım.

*Televizyon İzlemek

*Tablet / Cep Telefonu ile Oynamak

*Bilgisayar oyunları oynamak

*Futbol- Basketbol oynamak

Anneme yardım etmek (2 Çocuk)

Hikâye yazmak ( 1 Çocuk)

Satranç oynamak (1 çocuk)

Merak etmek (1 Çocuk)

Legolarla oynamak (1 Çocuk)

Parmak boyalarla resim yapmak (1 çocuk)

Kedimle oynamak (1 çocuk)

Arabaları incelemek (1 çocuk)

Yeni şeyler keşfetmek (1 çocuk)

Telefonda konuşmak (1 çocuk)

Dışarda oyun oynamak (1 çocuk)

Hikayeler okumak (1 çocuk)

Çocukların hemen hemen hepsi televizyon, telefon ve bilgisayar cevabını verdi. Çocukların hepsi erkekti ve çoğunlukla “basketbol ve futbol oynamayı seviyoruz” dediler. Sporu sevmeleri güzel şey 🙂

Televizyon, bilgisayar ve cep telefonu cevaplarına şaşırmadım, zaten bekliyordum. Fakat beni asıl şaşırtan şey, “Dışarıda oyun oynamayı seviyorum” diyen sadece bir çocuk oldu.

Okumak ile ilgili sadece bir çocuk cevap verdi, bir çocuk da yazmaktan bahsetti. Buna üzüldüm.

Çok televizyon seyretmek bence güzel bir şey değil dediğimde, çocuklardan biri “öğretmenim televizyona saygı duyun” dedi. Gülümsedim. 🙂

Çocukların filmlerle ilgili sohbetinde, hayranlık duyulan başkarakter ise Recep İvedik oldu. Ve en şaşırtıcı olan ise, bu karakterin sevilen bir karakter olduğunu söylediler çünkü bu karakterin yapmış olduğu şeyler ile argo konuşma tarzının doğru ve toplum tarafından onaylanan şeyler olduğunu düşünüyorlar. Herkes izliyor ve gülüyor, o zaman demek ki yaptığı şeyler doğru demektir dediler. Onlara en uygun bir şekilde bunun sadece bir film olduğunu, bu rolü oynayan kişinin de normal hayatında böyle olmadığını anlatmaya çalıştık. İnanın çok şaşırdılar. Bu tür filmlere çocukların götürülmesine kesinlikle karşıyım. Bu benim şahsi görüşüm.

Akşam eve geldim ve düşündüm, aldığım notlara baktım. Çocuklarla birlikte geçirilen zaman size inanılmaz bir zenginlik katıyor. Siz de onlardan çok şey öğreniyorsunuz.

Herşeyin ötesinde saygı duymamız gereken tek şey hayaller olmalı diye düşünüyorum. Televizyona değil de hayallere saygı duyan bir neslin yetişmesi için de hepimize çok önemli görevler düşüyor.

Yazar Hakkında

admin

Yorum Yaz