*8 Km Menzilli İlk Türk Füzesinin İsmi Cirit’ti.

*Güneş gözlüğünü ilk kullananlar Çinliler olmuş.

*Graham Bell’in ilk icadı değirmendeki unu öğütmeye yarayan pratik bir el aletiydi. Bu icadını babasına hediye ettikten sonra babası ona deneylerini yapması için bir atölye verdi.

*Michelangelo, sadece ressam ve heykeltraş değildi. Aynı zaman da şairdi. 300 kadar şiiri günümüze kadar geldi.

*Mona Lisa Tablosunda, Mona Madonna’nın kısaltılmışıdır. Madonna Lisa ise Leydim Lisa demektir.

Bu bilgileri nereden öğrendim derseniz, şimdi anlatacağım 🙂

Sözümü tutuyorum, geçen yazımda bahsettiğim gibi mucitleri, icatları ve hikayeleri ile ilgili kitap önerilerine başlıyorum. İlk aşamada kızımın kitaplığında bulunan bir seri kitap ile başlamak istedim. Seride tam dört kitap var;

Çılgın Mucitler – Yusuf Asal

Çılgın Kaşifler – Yusuf Asal

Çılgın Ressamlar – Şengül Asal

Çılgın İcatlar – Yusuf Asal

Genç Nesil Yayınevi’nden çıkan bu kitapları iki yıl önce kızımın doğum gününde arkadaşımız hediye etmişti.

Kitap tutkunu olarak elbette bu hediyeye çok sevinmiştik. Kitaplığımızın baş köşesinde durur her zaman ve ara ara rastgele hikayeler seçip okuruz.  Bu seriyi sevmemin en temel nedeni özetle merak edilen ya da hiç bilmediğimiz bilgileri komik bir anlatımla anlatması.  Güldüren anekdotlar da var. Yani gülerek ve eğlenerek öğreniyorsunuz. Bu da sizin öğrenmenizi ve bilgileri unutmamanızı sağlıyor.

Kitaplarda Prof. Dr. Lütfü Lafcambazı karakterini çok seveceksiniz. Çizimleri de olan bu kitaplardan hem çocukların hem de yetişkinlerin öğreneceği çok şey var.

Yaş sorarsanız bence 8 yaş ve üstü uygun. (Bu benim görüşüm, kitapta yaş ile ilgili bilgi bulamadım.) Özellikle yetişkinler de okumalı. Bence kitapları birlikte okuyun. Bu çok daha keyifli oluyor. 🙂 Birlikte öğrenmek çok keyifli.

Her çocuk kitabını önerirken şunu da söylemek isterim ki, elbette önce siz bir okuyun,inceleyin sonra çocuğunuzla birlikte okuyun.

Biz bu seriyi kızım ile çok sevdik. Bu bizim görüşümüz ve değerlendirmemiz tabi ki. 

Daha önceki yazımda da bahsettiğim gibi, bu konuda çok farklı kitaplar var. Bizim okumadıklarımız da çok var. İnşallah teker teker okumayı planlıyoruz.

Bir Not: Kitap araştırması yaparken önce internette bir araştırma yapıyorum sonra kitapevlerine giderek kitapların içeriğini inceliyorum. Daha sonra satın almaya karar veriyorum. Öne ben inceleyip okuyorum, sonra da kızımla okuyoruz. Böylece kendimiz için uygun, sevebileceğimiz kitapları belirlemiş oluyoruz.

Yazar Hakkında

admin

Yorum Yaz