Bir hafta önce okumaya başladığım ve henüz yeni bitirdiğim Engellenmemiş Kızlar kitabını sıcağı sıcağına sizlerle paylaşmak istedim. Kitap sadece kızı olan anne ve babalara hitaben yazılmış gibi görünebilir ama aslında bu kitabı tüm anne ve babalar okumalı.

Klasik bir söylem gibi olacak ama bildiğiniz gibi zorlu bir dönemde yaşıyoruz artık. Her bilgiye, her görüntüye, her videoya anında her yerden ulaşabiliyoruz. Sosyal medya ise artık yaşamlarımızın bir parçası haline geldi. Evlerimizdeki bilgisayar, tablet, cep telefonlarının sayısı da günden güne artıyor. Çocuklarımız da böyle bir ortamda doğup büyüyorlar ve ekranlara bizden daha fazla alışıklar. Dolayısı ile de çok küçük yaşlardan itibaren herşeye hızlıca erişebiliyorlar.

Bir yandan medyada cinsellik daha ön planda, pek çok manken ve ünlü kişilerin gösterişli hayatları ise her an televizyonda. Gittikçe artan pornografik yayınlar, şiddet ve öfke dolu görüntüler, videolar artık heryerde.

Kızlar artık çok daha erken yaşlarda bedenlerinden şikayet ediyorlar, daha zayıf ve daha güzel olmak istiyorlar. Dış görünüşlerini takıntı haline getirmiş, kendileri ile barışık olmayan çocuklarımızın ise özgüvenleri yok oluyor, mutsuz olarak yaşamlarına devam ediyorlar.

Tüm bunlardan çocuklarımızı en az hasarla korumak da biz anne ve babaların en zor işi zaten. Evde hiç küfür konuşmasanız bile bir bakmışsınız ki çocuğunuz okulda zaten küfür başta olmak üzere pek çok şeyi öğrenmiş duymuş gelmiş. Çünkü gösterdiğiniz özeni her anne ve baba göstermiyor tabii.  Dolayısı ile işimiz çok zor.

Koton Kitap Yayınevinden çıkan Engellenmemiş Kızlar kitabı bu konuda anne ve babalara rehberlik niteliği taşıyan bir kitap. Başta kızlarımız olmak üzere, çocuklarımızı nasıl korumamız gerektiği, hangi davranış biçimini benimsememiz gerektiğini anlatıyor. Kızlarımızın duygusal ve fiziksel yönden güçlü bir yetişkin olmaları yolunda bizlere düşen önemli görevler olduğunu, iletişimin önemini, çocuklarla aramızda güven ve sevgiye dayalı bir bağ kurmamız gerektiğini vurguluyor. Yazar Tanith Carey, özellikle 7 – 12 yaş aralığının sağlam temelleri atmada önemli olduğunu söylüyor.

Bir kız annesi olarak elbette ben de kendi adıma çok not aldım.

Kendi notlarım arasında,

İletişimin ve birlikte zaman geçirmenin çok önemli olduğunu,

Çocuğu korkutarak değil, onunla konuşarak ve destek olarak çözümler geliştirebileceğimizi,

Sorduğu sorulara onu anlayarak yanıt vermemiz gerektiğini,

Bazı konuları (Cinsellik vb.) o dışarıdan en çirkin hali ile öğrenmek zorunda kalmadan konuşmamız gerektiğini,

Oyuncak alırken dahi dikkatli olmamız gerektiğini,

İnternette zaman geçirirlerken daha dikkatli ve kontrollü olmamız gerektiğini,

Aşırı müdahaleci olmadan destek olabileceğini

Büyüse bile sarılmaya devam etmek gerektiğini

Onu mini bir yetişkin haline getirmememiz gerektiğini

Sosyal medya kullanımının nasıl doğru kullanılacağını göstermeyi

“Hayır” demeyi öğretmek gerektiğini

söyleyebilirim.

Kitabı mutlaka okuyun.. 

Yazar Hakkında

admin

Yorum Yaz