Çok sevdiğimiz Adile Naşit, 16 Haziran 1966 tarihinde 16 yaşındaki oğlunu kaybetti. Kendi doğum gününden bir gün önce ölmüştü oğlu.. Bir daha da doğum gününü kutlamadı. Oğlunun doğuştan kalbi delikti ve ancak 16 yaşına kadar dayanabildi. Bizi güldüren o neşeli kadının içi aslında hep kan ağladı..

1980 yılında SES dergisine verdiği bir söyleşide “Daha büyük bir acı yaşamadım.. Biz ana, baba, çocuk değildik, üç tane dosttuk, güzel arkadaştık. Ölümüne hazırlamıştık kendimizi. Açık kalp ameliyatıydı geçirdiği. Ve yaşayamadı. Ondan sonraki 5 sene benim için inanılmaz acılarla dolu. Elbette Ziya Bey için de. İşte sonra kuş, köpek, bebek böyle oyuncaklara tutkun olduk. Balıklar yaşadı, köpek kör oldu, çiçekler büyüdü. Böyle gidiyor yaşamın geri kalanı” 

Bu bilgiyi ve notu bu ayın Kafa Dergisinden aldım.. Bu satırlar dergiye, Yazar Zeynep Miraç’a ait.. Adile Naşit ile ilgili bu yazıyı okurken gözyaşlarımı tutamadım. Söyleşide söylediği bir söz de beni çok etkiledi, “Biz ana, baba, çocuk değildik. Biz üç tane dosttuk, güzel arkadaştık.”

Yıllar öncesinde bir televizyon programında bir uzman şunu söylemişti; “Çocuğunuzla arkadaş olmayın, sadece anne ve baba olun”  Çok şaşırmıştım, çünkü ben annemle aynı zamanda bir arkadaş gibi oldum. O benim en iyi dostumdu.. Yürüyüş arkadaşımdı, can yoldaşımdı.. Geçenlerde sevdiğim bir arkadaşım bana şunu sormuştu, “Ailenin üyelerine bir de dışarıdan bak, bir an onların ailen olmadığını düşün, arkadaş olur muydun onlarla? Arkadaşın, dostun olarak hayatına dahil edermiydin?… O an düşündüm ve ilk olarak Annem için evet dedim kendime.. Annem, benim annem olmasaydı bile ben onu arkadaşım olarak hayatıma dahil ederdim.

Bundan dolayıdır ki, uzmanın görüşlerine katılmıyorum. Uzman değilim ama bu konuda benim görüşüm böyle. Rahmetli ve çok sevdiğim Adile Naşit’i de çok iyi anlıyorum.. İyi ki de oğlu ile dost olmuşlar, arkadaş olmuşlar.

Anne baba olmak farklı bir şey biliyorum ama çocuğunla arkadaş olmanı engelleyecek bir şey olmamalı diye düşünüyorum. Her bir görevin sınırlarını ve sorumluluğunu çizebilmek bizlerin elinde.

Kızımla çok iyi arkadaş olmaya çalışıyorum. Bir genç kız olduğunda da, anne olduğunda da bu arkadaşlığın devam etmesini çok istiyorum..

 

Yazar Hakkında

admin

Yorum Yaz