Mühendis Anne – Çiğdem SEZER

Hayatının odağında kızı olan, işini çok seven, mühendislik mesleğini icra etmeye çalışan, edebiyat aşığı ve yazmayı çok seven bir anneyim.

6 yıl önce yazmaya başladım. İlk Blogum, Yaren’in Günlüğünü açtığımda  kızımla yaşadıklarımı paylaşmayı devam ettirmeye çok kararlıydım. Ve gerçekten de bu süre boyunca yazmayı hiç bırakmadım. Yazmak bana keyif veriyor, kızım zaten benim mutluluk kaynağım, böyle olunca bloğumun bana mutluluk ve huzur veren bir yer olduğunu fark ettim. Sadece kızımla ilgili anılar değil yaşamdan bazı kareleri de paylaşmaya başladım.

Yarenin Günlüğü Bloğundan Mühendis Anne’ye profesyonelce geçişim de işte bu noktada başladı. Keyif aldığım bu işi daha profesyonelce, daha çok zaman ayırarak ve daha çok şey paylaşarak yapmak istedim.

Neden Mühendis Anne diye soracak olursanız, Endüstri Mühendisi ve çalışan bir Anne olmamın etkisi az da olsa var ama en çok da her annenin kendi içinde bir mühendislik ruhu taşıdığına olan inancım beni bu isme yönlendirdi. Mesleği, eğitimi ne olursa olsun her annenin kimyasında bir parça mühendislik olduğuna inanıyorum.

Bir annenin hayatında planlama, bütçeleme, uygulama, yönetme, kıt kaynaklardan optimum faydayı sağlamayı, sonuca ulaşma ve başarısız olsa bile yeniden planlayıp uygulamaya geçme faaliyetlerinin hepsi vardır. Tüm bunlar mühendisliğin temel bileşenleridir. Bu nedenle Anne olan bir kadının çocuklarıyla birlikte geçirdiği her dakikada bu bileşenlerin varlığını görmek mümkündür.

Bundan sonra kızımla yaşadıklarımı buradan paylaşmaya devam edeceğim. Ama bunun yanı sıra hayata dair bir şeyler de paylaşıyor olacağım.

Girişimcilik Kategorisi de dikkatinizi çekmiştir. Evet, benim için girişimcilerin ve özellikle kadın girişimcilerin yeri hep farklı olmuştur. Buradan da bu konuda bilgi ve deneyim paylaşımı yapmaya çalışacağım.

Mesleğim gereği projelerle, Ar-Ge ve İnovasyonla, girişimcilik ile iç içeyim. Bunlar benim için vazgeçilmez konular. Her çocuğun tasarlama ve üretme yeteneği var. Yeter ki onlara bu potansiyellerini geliştirecek imkanları sunalım. Bu nedenle İnovatif ve Üreten Çocuklar konusu benim için çok önemli. Mühendis Anne’de bununla ilgili tüm deneyimlerimi, araştırmalarımı, bilgilerimi paylaşıyor olacağım. İnovatif çocuklar yetiştirme konusunda emek verenlerin hikayelerini paylaşıyor olacağım.

Umarım Mühendis Anne size keyif veren, bilgi aktarabilen ve yüzünüzde bir parça gülümseme yaratan bir mekân olur sizler için.

Sevgiyle Kalın

Mühendis Anne